Výběr kuchyňské linky, která vám bude dlouho sloužit, je důležitý. Jakmile ji ale máte vybranou, měli byste začít řešit plochu za ní. Design a materiál jde při výběru obkladů do kuchyně ruku v ruce a jedno bez druhého se neobejde. Každý materiál totiž může mít několik možných podob. Dobrou zprávou ale je, že možností obkladů je celá řada.

1. Omyvatelné tapety a nátěr

Aplikaci omyvatelného nátěru či tapet zvládnete sami bez pomoci profesionálního řemeslníka. Počítejte ale s tím, že tato varianta není nesmrtelná. Za pár měsíců či let budete muset nátěr znovu obnovit, protože časté otírání mu příliš nesvědčí. Pokud ale rádi měníte vzhled svého domova, je pro vás tato varianta ideální. Každý rok tak proměníte kuchyni v novou neokoukanou.

2. Klasické obklady jsou oblíbené

Nejčastěji využívanou variantou obkládání jsou klasické obklady. Jejich výběr je obrovský a nejsou ani příliš drahé. Lepení obkladů není ani příliš složité. Zručný kutil si je zvládne nalepit sám. Nevýhodou obkladů jsou spáry, které se špatně čistí. Při výběru spárovací hmoty sáhněte po dvousložkové epoxidové, která je omyvatelná, a přitom nenasakuje vodu – díky ní budou spáry vypadat stále jako nové.

3. MDF a další desky

Nejpraktičtější je obkládání pomocí celoplošných desek. Pohybují se v různých cenových relacích. Nejlevnější a snadno dostupné jsou panely z tvrdého PVC a takzvané MDF (dřevovláknité) desky, potažené laminem. Vybírat můžete ze široké škály různých dekorů od keramických obkladaček až po motivy dřeva.

4. Skleněné desky a akryl

Mezi nejdražší varianty obkladů patří panely z tvrzeného akrylu a celoskleněné desky. Kromě toho, že se nejlépe udržují, dodají kuchyni moderní a luxusní vzhled. Z případného poškození nemusíte mít obavy. Sklo je tvrzené, vysoce odolné vůči rozbití a tepelným vlivům. Jejich instalaci je však třeba svěřit do rukou odborníků.

Zdroj: bydleni.cz, abecedazahrady.dama.cz