Vaříme zde, jíme, přijímáme návštěvy, relaxujeme u televizoru a také tu spíme.

Obytný prostor s jídelním koutem a spacím koutem, který se dá schovat za proutěné rolety Autor: archiv Vezměme v úvahu, že zabydlujeme jen několik desítek metrů čtverečních, což by mělo být nejen funkční, ale zároveň by měl prostor působit přehledně a uklizeně.

Hra na schovávanou

Abyste dosáhli takového výsledku, snažte se byt zařídit tak, aby bylo možné všechno uklidit. Využijte stěny od podlahy ke stropu, zvolte skříňky s plnými dvířky, tehdy totiž nebude vidět případný nepořádek uvnitř. Nábytek nechte vyrobit u truhláře. Může být na míru prostoru a podle vašich konkrétních potřeb, což v nevelkém prostoru bezpochyby oceníte.

Zařízení zvolte ideálně v bílé barvě nebo některém ze světlých odstínů, které malému prostoru jedině prospívají, podobně jako zrcadlo. To totiž prostor opticky zvětšuje. Světlé barvy malému bytu opticky pomohou Autor: archiv Podobnou funkci zastávají rovněž transparentní materiály. Tedy sklo, případně plasty, které navíc mohou být v nejrůznějších odstínech. Vhodný je rozkládací nábytek, který můžete přizpůsobit aktuální situaci, ať už to je jídelní stůl nebo židle. Ostatně ty mohou být i stohovatelné.

Jak na dispozici v miniprostoru

  1. Na kostkovaný papír zaneste půdorys místnosti.
  2. Zamyslete se nad umístěním kuchyně s jídelním místem, sezením, spaním, případně pracovním místem.
  3. Zakreslete rozmístění a soustřeďte se, zda sezení není zády ke vstupu do místnosti, zda je jídelní prostor v těsné blízkosti kuchyně a zda je zajištěna dostatečná intimita v koutu pro spaní. Pokud ne, hledejte další řešení.

Kout na spaní

Spací kout je od obývací části s kuchyní  oddělený částečnou příčkou Autor: archiv Obětujete-li část místnosti pouze pro spaní, docílíte mnoha výhod. Tou podstatnou je, že můžete spát na standardní posteli. Což nakonec vyjde mnohem levněji v porovnání s rozkládacím provedením sedací soupravy se stejným komfortem. Nevejde-li se do koutu běžný rozměr postele, tedy 180 x 200 cm, pak je z popsaných důvodů výhodnější pořídit si menší postel, a to s šíří 160 cm. Ovšem jen za předpokladu, že rozměr vyhovuje tělesné konstituci obou partnerů. Nezapomeňte spací kout oddělit od okolního zařízení. Vhodný je například paraván, který může esteticky prostor zvelebit, navíc poslouží i jako věšák.

Spíme na sedačce

Tam, kde nelze zřídit samostatný spací kout, slouží pro přespávání sedací souprava, na které se přes den sedí a na večer se promění v postel. Modely, u nichž se polštáře na sezení používají také na spaní, nejsou vyhovující pro kvalitní spánek. Nejenže jsou Rozkládací pohovka s kvalitní matrací pro spaní Autor: archiv přizpůsobené sezení, ale právě to, že je využíváme i k tomuto relaxačnímu odpočinku, způsobuje, že se brzy vytvarují podle našeho těla. Právě proto bychom si do domácností, kde budeme lůžko využívat často, měli pořizovat speciální provedení. To se od běžného typu sedací soupravy s rozkládacím systémem liší tím, že je součástí také matrace určená výhradně ke spánku. V praxi to znamená, že polštáře na sezení se odkládají stranou a ke spánku slouží kvalitní matrace. Ta má výplň u standardních modelů z polyuretanu či molitanu, kvalitnější typy mají uvnitř pružiny. Na pohovkách s takovýmto typem matrací může uživatel spát každodenně, aniž by se musel strachovat o své zdraví.

Klidný spánek:najděte kvalitní lůžko, nešetřete na rozkládacím provedení, zajistěte dostatečné větrání, v miniložnici zřiďte vlastní osvětleni (postačí stojací lampa)

-zal-Foto: www.profimedia.cz, archiv