Stručný souhrn z článku:

  • Výběr potahového materiálu na sedačku ovlivňuje její životnost a náročnost údržby, je třeba zvážit oděruvzdornost, stálost na světle a stálobarevnost v otěru.
  • Textilní potahy jsou cenově dostupné, příjemné na dotek a zútulní prostor, ale vyžadují pravidelnou údržbu, jsou náchylné k nečistotám a obtížnější čištění.
  • Kůže nabízí trvanlivost, snadnou údržbu a elegantní vzhled, ale je méně odolná vůči škrábancům a změnám teplot, vyžaduje speciální péči a impregnaci.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

To, jaký potahový materiál na sedačku zvolíte, bude mít vliv nejen na její životnost, ale i náročnost údržby. A jaký potahový materiál zvolit?

Co musíte zvážit při výběru potahové látky

Skvělou sedačku si můžete vyrobit i doma. Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Youtube

Odolnost vůči oděru

Při zkoumání kvality látky musíte zjistit, jakou má otěruvzdornost. Jde o stupeň odolnosti potahu, měla by být mezi 10 000 a 15 000 cykly.

Stálost na světle

Jde o barevnou kontrastnost při delším působení světla. Značí se na škále od 1 do 8, kde 8 je vynikající stálost na světle a 1 značí malou stálost na světle. U čalouněného nábytku je dostačující stálost 4.

Stálobarevnost v otěru

Značí odolnost barvy potahu proti obarvení od dalších textilií. Čím vyšší stálobarevnost v otěru bude, tím bude barva potahu odolnější. Ideální jsou hodnoty mezi 3 a 4.

Textilní potah na pohovku

Na potah sedaček se používají hladké a hrubé tkaniny. Na dotek mohou být hrubší, ale i jemnější. Mezi oblíbené potahové látky patří velur, ten má sametový povrch, je jemný, nechybí mu ani luxusní vzhled. Je to tkanina s krátkým vlasem.

Oblíbené je i mikrovlákno, které má tvarovou i barevnou stálost, zmínit musíme i odolnost vůči tvorbě žmolků a snadnou údržbu. Je příjemně hebké.

Textilní sedací soupravy jsou mnohem levnější než kožené pohovky. Navíc jsou příjemné na dotek. Textilní sedačky působí hřejivě a prostor příjemně zútulní.

Nevýhodou textilních potahů je složitější údržba. Na textiliích se snadno přichytí zvířecí chlupy i další nečistoty. Naštěstí už lze sehnat látky, které se čistí snadno.

Sedačka s textilním potahem vyžaduje pravidelnou údržbu – čištění i vysávání. Spousta sedacích souprav má odnímatelné potahy. Stačí je svléknout a vyprat.

Kožené čalounění na pohovku

Kůže je pevnější a má trvanlivější barevnost než textilie. Kůži však zbytečně nevystavujte přímým slunečním paprskům. Pokud budete o pohovku pečovat, může vám vydržet dlouhá desetiletí.

Kožené pohovky působí elegantně a luxusně. Můžete je kombinovat s různými doplňky, jejich vlákna totiž nebudou tvořit na pohovce žmolky.

Kůži můžete vyčistit snadno, nikdy ale nepoužívejte chemikálie. Občas ji stačí zbavit prachu a vyleštit. Kůže je bohužel méně odolná vůči škrábancům a změnám teplot či vlhkosti v místnosti.

Nezapomínejte na používání impregnačních přípravků, ty se postarají o ochranu a udržení její pružnosti, měkkosti, vodotěsnosti a barvy.

Kůže je vhodná i pro alergiky, jde o hypoalergenní materiál, v němž se nehromadí chlupy ani jiné alergeny.

Ekokůže na pohovku

Ekokůže je levnější než pravá kůže, navíc je odolná. Potahy jsou pevné, odolné proti otěru, ale i ztrátě barevnosti. Ekokůže je příjemná na dotek, ale i hezká na pohled. Jde o materiál vhodný i pro alergiky.

Péče o tento materiál je snadná. Čistí se neutrálním mýdlovým roztokem. Tento materiál je citlivý na tekutiny, proto si dávejte pozor, abyste na ni nic nevylili. Jde o prodyšný materiál, proto se tekutina ihned vsákne. Při polití sedačky je nutné tekutinu co nejrychleji odsát hadříkem a ošetřit vlažnou vodou.

Zdroj: thespruce.com, revolutionfabrics.com, bhg.com