Její vzhled i umístění se musí přizpůsobit velikosti pokoje, poloze oken i dveří. A tak se musí vybírat pečlivě. Vybírat s rozumem i citem.

Výběr sedačky ovlivňuje věk i životní styl

Na trhu je množství pohovek nejrůznějších stylů a typů, výběr té správné však závisí na mnoha faktorech. Výzkumníci ze společnosti Apartment Therapy například zjistili, že preference při výběru ovlivňuje i věk. Pro lidi ve věku 35 až 50 let je důležitá velikost místa k sezení. 6 z 10 dotázaných v tomto věku preferuje velkou sedací soupravu. Mladí lidé žijící ve městech naopak častěji nakupují menší nábytek. Pro 62 % domácností je navíc důležitá i variabilnost sedačky, tedy to, aby šla rozkládat a posouvat.

Ve velkém obýváku by měla být sedačka středobodem místnosti

Americká výzkumná společnost Census Bureau zjistila, že velikost domů se neustále zvětšuje. Podobný trend pozorujeme také v tuzemsku. Moderní jsou otevřené prostory a velké rozlehlé obýváky. Pokud i vy vlastníte velký obývací pokoj, jeho středobodem by se měla stát právě sedací souprava. Nestavte ji proto ke stěně.

„Výrobci nábytku v dnešní době počítají s tím, že sedačka bude od stěny odsunutá, k dostání jsou proto soupravy, které vypadají skvěle ze všech úhlů a dají se různě natáčet. Do velkého prostoru se navíc hodí i pohovky netradičních tvarů, například ty ve tvaru písmene U,“ radí Petra Triščíková z tuzemského e-shopu s nábytkem MT nábytek. V rozlehlé místnosti se navíc nemusíte bát ani výrazných či tmavých barev.

V malém obývacím pokoji pomůžou optické klamy

Naproti tomu v malých bytech je umístění sedačky u zdi nebo v rohu žádoucí. Ideální je postavit ji tak, aby se při pohledu ze sedačky zdála místnost co největší. V takovém případě dochází k optickému klamu a prostor nepůsobí stísněně. Barva sedačky by v malém prostoru neměla být příliš výrazná a poutat pozornost. Oblíbené jsou například pohovky ve vintage stylu v tlumených tónech, luxusně působí celokožené sedačky.

Malé pokoje jsou také velmi často v malých bytech, a tak se sem hodí i rozkládací varianty, které mohou být třeba jako záložní lehátko pro návštěvy nebo i pro rodinu v případě nemoci dětí.

Při umisťování sedačky hrají roli centimetry i oční kontakt

Nehledě na velikosti místnosti je při rozvržení nábytku nutné dodržet několik základních pravidel. Minimální vzdálenost, kterou člověk potřebuje pro průchod mezi nižšími předměty, je 55 centimetrů. „Pokud máte domácího mazlíčka nebo malé děti, je nutné prostor pro průchod mezi nábytkem zvětšit alespoň na 60, ideálně však 75 centimetrů. Vzdálenost míst k sezení od televize se řídí její úhlopříčkou. Obecné pravidlo zní, že vzdálenost sedačky od televize musí být třikrát až čtyřikrát delší, než je její úhlopříčka.

Pravidlům podléhá i orientace sedačky, která by neměla v žádném případě stát zády ke dveřím. Umístěte ji proto tak, abyste v každé poloze měli přehled o dění v místnosti. Nevhodné je i její umístění pod okno. Tím se totiž nejen ochuzujete o výhled do okolí, ale pokud máte v obýváku i televizi, zhoršujete kvalitu obrazu, ve kterém se sluneční světlo odráží. Při přemýšlení o umístění sedací soupravy zvažte i to, že obývací pokoj je primárně místností setkávání. Všichni zúčastnění by si tak měli vždy bez problému vidět do očí. Dle pravidel feng shui je ideální, když jsou jednotlivá místa pro sezení rozmístěna pod úhlem 90 stupňů. Naopak sezení v jedné řadě se nedoporučuje.