Zásadní chybou mezi mnoha dalšími, které byly při návrhu napáchány, je přemíra červené.

Kouzlo červené

Červená je podobně jako černá natolik výrazná a sebevědomá barva, že se s ní v interiéru musí nakládat s nejvyšší opatrností. Zde byla pravděpodobně navržena a široce uplatněna zaníceným laikem, mezi jehož oblíbené barvy patří. Červené šílenství ve svém obývacím pokoji zřejmě vytvořil pod vlivem módní vlny, vybízející k odvaze uplatnit výrazné barvy na stěnách a větších plochách. Barevnou výmalbu prezentuje jako rychlou, snadnou a osvědčenou cestu k výrazné proměně obytného interiéru, což se v tomto případě bohužel povedlo.

Rudý strop

Výše uvedenou chybou nejvíce trpí strop. Barevný strop je jedním z největších a fatálních prohřešků, kterých se laická veřejnost ve svých domovech dopouští! Strop by měl být čistě bílý podobně jako okenní rámy a ostění, a to hned ze dvou dobrých důvodů: jednak strop rovnoměrně odráží a příjemně láme příchozí denní světlo, jednak je srovnávací barvou, která uvádí do správných relací všechny ostatní barvy. Obzvlášť červená je barvou, která bílou ke své existenci bytostně potřebuje a její absencí v tomto interiéru viditelně strádá: těžkne a je zbytečně agresivní.

Červený strop je největším prohřeškem červeného obýváku Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová Červený strop je největším prohřeškem červeného obývákuAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová

Rudé stěny

Červená výmalba stěn není jednoznačně špatným řešením. Zde je ovšem v této souvislosti nutné zmínit dvě chyby. Použitý odstín čerstvé krve je natolik výrazný až agresivní, že poutá veškerou pozornost a nepříjemně jitří všechny smysly. Na větších plochách stěn by lépe působila např. červená s nádechem fialové, lomená šedou, narůžovělá něžná malinová nebo elegantní cihlová neboli terakotová. Druhým prohřeškem je bezvýhradná aplikace červené na všech stěnách. Málokterá místnost je natolik světlá a zařízená tak, aby tolik červené „unesla“.

Malinové pohovky

Červená pohovka na červeném koberci a pozadí červené stěny v téměř identických odstínech je nepochopitelný návrhářský renonc. Sedačka na pozadí stejnobarevné stěny vůbec nevyniká a tím, že se stěnou splývá, opticky zplošťuje prostor, který zbytečně ztrácí hloubku. Malinová lenoška na pozadí dubového dřeva je na tom o poznání lépe! Díky rudému koberci s ním všechen sedací nábytek včetně stolku opticky splývá, působí jako by vyrůstal z podlahy a s množstvím červených bohatě vzorovaných polštářků vytváří nepřehlednou rudou skrumáž.

Vzory a dekorace

Ani dekoracím a textilním doplňkům se bohužel nepodařilo zachránit svízelnou situaci. Doplňky ve vínové, čokoládově nebo oříškově hnědé interiér dále opticky zaplňují a ten pod jejich vlivem ještě více těžkne… Zoufale tu chybí bílá spolu s dalšími světlými odstíny, jejichž lehkost, svěžest a půvab by dokázaly potlačit dekadentní a lehce posmutnělou šantánovou náladu tohoto svérázného interiéru. Bohatě zdobené polštářky, v jejichž vzorování převládá červená barva, opět splývají se sedačkou, lenoškou, stěnami i podlahou a nepřinášejí do interiéru očekávaný efekt ani kontrast.

Nevhodně zvolená kombinace barvy sedačky, stěn i doplňků Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová Nevhodně zvolená kombinace barvy sedačky, stěn i doplňkůAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová

Náprava

Navzdory zdánlivě nekonečnému výčtu chyb není náprava tak těžká, jak by se po předchozích řádcích mohlo zdát. Pokud by změna měla být jen jediná, doporučuji světlou výmalbu: bílý strop a písková stěna za nábytkovou sestavou nechají vyniknout ústřední stěnu v jakémkoliv vkusném odstínu červené. Kvalitní vlněný koberec světlé barvy s vyšším vlasem interiér zútulní. Zlatavě okrové širmy lamp nahradí krémové a stejné patří i na osmiramenný lustr, který s nimi získá patřičný objem a pozornost. Pak už jen stačí doplnit pár světlých polštářků a konferenční stolek ze světlého dřeva.

Tip: Zajímá vás, jak by ing. arch. Veronika Haroldová zhodnotila váš obývák nebo jinou místnost v domě? Zašlete nám na e-mail redakce@dumazahrada.cz tři fotografie pokoje. Vybrané interiéry architektka zhodnotí v některých z příštích dílů chyb.