Životní styl

Obývací pokoj bývá dnes běžně propojen s jídelnou a kuchyní v multifunkční prostor, který je určen rodině pro společně sdílené chvíle. Než se rozhodnete pro jeho vybavení, dobře se zamyslete nad způsobem svého životního stylu a jeho užívání. Pokud nechcete velmi záhy měnit zničené vybavení nebo lamentovat nad nevhodnou volbou konkrétních materiálů či zařizovacích předmětů, důsledně je podřiďte věku a temperamentu všech uživatelů. Nejvíce kalamitních situací nastává v období předškolního věku dětí.

Podlaha

Pokud nechcete děti stále okřikovat a hlídat, aby měly bačkůrky a neválely se po podlaze, dejte ve společenské zóně přednost před moderním litým betonem či dlažbou raději masivnímu dřevu, případně na dotyk příjemnému marmoleu a podobně. Ani dlažba by nevadila, pokud by pod ní bylo nainstalované podlahové vytápění, které by ji činilo komfortnější. Masivního olejovaného či lakovaného dřeva se nemusíte bát ani v kuchyňské části. Zejména masivní olejované dřeviny jsou příjemné na dotyk a dostatečně odolné i při běžném užívání. Časem získané šrámy a patina činí dřevěnou podlahu zajímavější. A pokud by vám jizvy ve dřevě přece jen vadily, dá se poměrně snadno přebroušením a naolejováním uvést do původního stavu. Pro větší bezpečnost dětí je však třeba pamatovat na to, aby měly protiskluzové ponožky. Pro zútulnění prostoru a zlepšení jeho akustických vlastností použijte v některém místě koberec. Nezapomeňte ho však opatřit speciální protiskluzovou podložkou.

Děti Autor: www.thinkstock.cz Autor: www.thinkstock.cz

Stůl

Nevzdávejte se ve společenské zóně velkého jídelního stolu, k němuž se vejde více osob. V okamžicích rodinných oslav ho oceníte stejně jako v situacích, kdy můžete na velké ploše stolu společně s dětmi něco vyrábět, případně pohodlně zasednout a hrát společenské hry. Ani menší děti neodsouvejte stranou. V období, kdy ještě nemohou sedět samostatně, jim stačí speciální vysoká židle. Vždy byste však měli brát v úvahu stabilitu stolu i židlí. Děti budou s židlemi jistě často manipulovat a postrkovat je po podlaze, proto dohlédněte na jejich „obutí“, abyste se vyhnuli zbytečně hlubokým ranám podlahy.

Materiál

Volte materiál, který snadno udržíte v čistotě. Lehce omyvatelný materiál, například polypropylen, očistíte snadno, navíc je velmi odolný, nestudí a není ani příliš tvrdý. Pokud přece jen toužíte po luxusnějších polstrovaných židlích, počkejte, až děti trochu povyrostou, nebo zvolte tmavší čalounění odolnou textilií.

Děti Autor: www.thinkstock.cz Autor: www.thinkstock.cz

Pohovka

Společenskému prostoru rozhodně nemůže chybět sedací souprava. Ovšem tady pozor, zejména pokud jsou vaše děti ještě malé, značně temperamentní a hodně vynalézavé. Umíte si představit, jak by vaše pohovka mohla vypadat pokropená olejem či posypaná kilogramem mouky? Proto zvolte sedací soupravu čalouněnou snadno udržovatelnou textilií, případně gauč s odnímatelným potahem, který můžete prát, nebo potažený kůží. Kvalitní kůže je velmi odolná, dobře se udržuje a časem zraje do krásy. Raději však zvolte kůži v tmavších odstínech. Bílá kůže je poněkud choulostivější. Přestože může být i dobře naimpregnovaná, šťáva z červené řepy či jiné látky ji mohou nevratně poznamenat.

Děti Autor: www.thinkstock.cz Autor: www.thinkstock.cz

Stolek

Poblíž pohovky se jistě bude hodit aspoň malý stolek. Pokud ho nepotřebujete jen k pouhému odložení nějaké drobnosti, kterou chcete mít po ruce, ale budete zde odkládat i jiné předměty, které by mohly děti lákat, pak zvolte stolek s uzavíratelnou zásuvkou. A pokud má ostré rohy, opatřete je aspoň na nezbytně nutnou dobu stejně jako další nábytek speciálními chrániči. Jestliže nemáte televizní obrazovku umístěnou z dosahu dětí, bylo by lepší ji rafinovaně integrovat do nábytku tak, aby nedošla k újmě.

Foto: www.thinkstock.cz