Obývací pokoj s sebou přináší celou řadu možností, jak uspořádat nábytek a úložné prostory. Jak ale zkombinovat styly, barvy a funkčnost, aby všechno ladilo a obývák byl navíc i praktický?

Jakou velikost: Velká obývací stěna vs. malá obývací stěna

Při výběru obývací stěny je prvním krokem zvážit, jak velkou ji vlastně potřebujete. Máte rádi objemné a výrazné kusy nábytku, nebo preferujete menší a více minimalistický design?

Praktické využití prostoru

Neměli bychom zapomínat na praktické využití prostoru. Velká obývací stěna může nabídnout více úložného prostoru, zatímco menší stěna může být vhodnější do menších místností, které v sobě snoubí více funkcí najednou. Existuje několik druhů:

  • nástěnné obývací stěny
  • sektorové obývací stěny
  • závěsné obývací stěny
  • kombinované obývací stěny
  • rohové obývací stěny

Souboj materiálů: Dřevo vs. sklo

Při výběru materiálu obývací stěny máte na výběr nejčastěji mezi dřevem a sklem. Každý materiál přináší své vlastní výhody a styl. Zatímco dřevo je obecně hřejivější a v prostoru působí útulněji, sklo pomáhá opticky zvětšovat prostor a pasuje spíše do modernějších a minimalističtějších interiérů.

Kromě masivu můžete vybírat i materiál, který je dřevu blízký: lamino nebo dřevotřísku. Jsou levnější než masivní dřevo, a vyznačují se skvělým poměrem kvalita vs. cena.

Zvolte styl, který k vám bude pasovat

Na samotném designu záleží. Dřevěné obývací stěny mohou přinést rustikální a hřejivý pocit do vašeho domu, zatímco skleněné stěny mu dodají moderní a elegantní vzhled. Při výběru zvažte, v jakých prostorách se cítíte dobře, i jaké doplňky a dekorace už doma máte. Od toho se bude z velké části odvíjet i styl, kterým se chcete ubírat.

Volte pečlivě odstín dřeva

Barevné schéma je dalším důležitým faktorem. Světlé barvy mohou opticky zvětšit místnost a dodat jí světlost a vzdušnost, zatímco tmavé barvy přidají do interiéru eleganci a mystérium. Tady je ale mnohem důležitější tmavé odstíny odlehčit světlými tóny třeba v doplňcích nebo textiliích.

Harmonie s ostatním nábytkem

Je také důležité zvážit, jak bude nová obývací stěna ladit s vaším stávajícím nábytkem a dekoracemi. Pokud jste milovníci tzv. eklektického stylu, kdy kombinujete různé styly dohromady, máte skoro vyhráno. Důležité je prvky shromažďovat do jednotných stylů po vícero kusech. Pokud chcete dekorace v boho stylu, pak pro celkový dojem nestačí mít jeden doplněk, ideální bude vždy varianta vícero doplňků a jednoho výraznějšího kusu nábytku.

TIP: Praktické a poměrně jednoduše dostupné jsou různé on-line plánovače či moodboardy, ve kterých si vysněný obývací pokoj navrhnete dopředu a zvolíte si přesně takové materiály a kombinace, které vám dávají smysl. Můžete pak porovnat, jestli jednotlivé koncepty pasují dohromady i na papíře, nejen v hlavě.

Praktičnost a funkčnost v jednom

Obývací stěna může sloužit i jako skvělý úložný prostor na vaše knihy, dekorace a další předměty. Zvažte, jakou funkci má pro vás mít. Pokud ji chcete mít jen jako decentní doplněk k televizi, pak máte vícero možností. Pokud chcete prostor, kde schovat deskovky, dokumenty a rodinné fotografie, výběr budete mít omezenější.

Nábytek všeho druhu můžete vybírat pohodlně a jednoduše na www.nabytek-bogart.cz.