Octová voda je poslední dobou vyzdvihována jako šetrný a univerzální prostředek, se kterým se dají čistit okna, spáry mezi dlaždicemi, nerezové baterie, připálené hrnce i sporák s troubou. Ocet je navíc účinným bojovníkem, když přijde na vodní kámen v pračce, myčce nádobí nebo rychlovarné konvici. Při praní ho lze použít místo aviváže, která ničí vlákna některých materiálů a nebývá vlídná ani k lidské pokožce. Tou nejlepší zprávou je, že jde o levnou surovinu, kterou seženete vždy a všude.

Je třeba si ale uvědomit, že ocet obsahuje kyselinu, jež může některé povrchy naleptat. Příkladem je přírodní dřevo. Čištění parket nebo masivního nábytku octovou vodou může vést k narušení laku či jiné ochranné vrstvy a posléze i k poškození samotného dřeva. Stejně tak se ocet nedoporučuje aplikovat na podlahy a obklady z přírodního kamene, a to včetně žuly a mramoru.

Octovým roztokem lze úspěšně čistit vodovodní baterie. Autor: Shutterstock.com Octovým roztokem lze úspěšně čistit vodovodní baterie.Autor: Shutterstock.com

Někdo čistí octovým roztokem i žehličku, tady je ale třeba zvýšená opatrnost, aby ocet nevnikl do jejích útrob. Octem by se neměla otírat ani elektronika; zvláště televizní obrazovky a monitory počítačů či tabletů bychom jím mohli nenávratně zničit.

Čtěte také

Rozbité vejce

Čtěte také

Jak vyprat skvrny od vajec

Ocet funguje rovněž jako rozpouštědlo, když přijde na skvrny na kobercích, oblečení a jiných textiliích. Pozor ale na fleky organického původu - například krev nebo syrové vajíčko ocet rozpustit nezvládne, naopak se ještě více vpijí do tkaniny. Při těchto domácích nehodách proto zasahujte raději s pomocí kuchyňské soli, která do sebe většinu tekutiny vtáhne a zbytek dočistíte navlhčeným kartáčkem.