Mnozí majitelé domů neradi vystupují na žebřík, aby vyčistili okapy, nebo se jim příčí představa, že by za tento relativně jednoduchý úkol platili servisní firmě. Proto se vývojáři od nepaměti snažili vymyslet okapové systémy, které propouštějí vodu dovnitř, ale zadržují listí venku.

Funkce ochrany

Ochranné kryty okapů pomáhají chránit vaše okapy před listím, jehličím a dalšími nečistotami. Čím méně nečistot se do okapů dostane, tím menší je pravděpodobnost jejich ucpání - a tím méně často je musíte čistit. Největším důvodem pro instalaci ochranných krytů okapů je ušetřit si čas, peníze a potíže spojené se zanesenými nebo přetékajícími okapy. Ochrany okapů sice nedokážou zabránit všem možným problémům, ale v mnoha situacích vám mohou usnadnit život. Snižují nároky na údržbu okapů a prodlužují jejich životnost.

Ochrany žlabů:

Zdroj: Youtube

Napadení škůdci

Bez ochranných krytů okapů se ve vašich okapech mohou usídlit škůdci. Hnízda si v nich mohou stavět například myši, veverky, netopýři a ptáci. Pavouci mohou spřádat sítě a klást vajíčka a komáři mohou využít vlhkého prostředí. Kromě dalších problémů, které tito škůdci mohou způsobit, může jejich přítomnost ucpat nebo poškodit vaše okapy. Ochrany okapů fungují jednoduše: vaše okapy jsou pro nežádoucí obyvatele mnohem méně pohostinné a obtížněji přístupné.

Ledové zácpy a zamrzání

V chladné zimě může voda, která neodtéká z vašich okapů, zamrznout. U vašich žlabů se také mohou vytvořit ledové zácpy, pokud sníh na střeše roztaje, stéká do žlabů a poté znovu zamrzne. Ochrany okapů pomáhají tím, že zabraňují ucpávání a zlepšují průtok vody, takže roztátý sníh může z vašich okapů řádně odtékat, místo aby znovu zamrzl.

Biologický růst

Ucpané nebo znečištěné okapy poskytují vše, co semena potřebují ke klíčení: vodu, vzduch, světlo a teplo. Vaše okapy mohou dokonce nabídnout dostatek půdy a potravy. V důsledku toho se mohou spory plísní i semena různých rostlin dostat do nechráněných žlabů a začít růst. Ve vašich žlabech mohou růst také plísně, houby a bakterie. Nejlepší ochrany okapů dokážou zabránit přístupu semen a umožňují správný průtok vody.

Zdroj: goodhousekeeping.com, gardentoolbox.co.uk