Mnoho lidí používá u svých domů motorové pily, brusky, pily, elektrické hoblíky… Staví zdi, kopou jámy. Ale bohužel to všechno ve starých teplácích, tričku a gumových pantoflích. Přitom bezpečnost práce platí i pro ně. Lidí, kterým spadla cihla na nohu a neměli pracovní boty, nebo těch, kteří si sáhli na ještě rozběhnutý pilový list, jsou plné čekárny u doktorů. A přitom stačí tak málo.

Základem jsou rukavice

Rukavice na práci se dřevem potřebují pevnou dlaň (nejlépe koženou), část pro odvětrávání a hlavně by měly chránit ruku při styku s řetězem Rukavice na práci se dřevem potřebují pevnou dlaň (nejlépe koženou), část pro odvětrávání a hlavně by měly chránit ruku při styku s řetězem Autor: Husqvarna

Bez rukavic to nejde. Rukavice potřebujete při kopání, stejně jako při zdění, řezání s pilou… Ale nejde jen o jedny rukavice. Rukavic potřebujete poměrně velké množství různých druhů. Jsou práce, kde potřebujete mít v ruce cit, a přitom být ochráněni. Tak si pořídíte speciální rukavice zesílené na kloubech a špičkách prstů, ale s dlaní pokrytou třeba měkkým pryžem. Na stavbu pak nasadíte klasické z hovězí štípenky. I na malování je dobré mít rukavice, protože pak nemusíte trávit desítky minut čištěním rukou ředidlem. Na to jsou speciální celogumové, které uvnitř mají textilní výplet, aby se ruka nepotila. Na sekání dřeva je lepší rukavice s pogumovanou dlaní, aby sekerka neklouzala, pro práci, kde musíte často přehmatávat po nástroji, pak jsou lepší rukavice s drsným textilním povrchem nebo jen s drobnými gumovými body.

Ochrana očí

Nositelé dioptrických brýlí by si při práci v dílně měli hlídat skla. Technologové ve 3M pro ně vytvořili ochranné brýle 3M 2800, jejichž sférický design polykarbonátového zorníku umožňuje nošení i přes většinu dioptrických brýlí. ... Nositelé dioptrických brýlí by si při práci v dílně měli hlídat skla. Technologové ve 3M pro ně vytvořili ochranné brýle 3M 2800, jejichž sférický design polykarbonátového zorníku umožňuje nošení i přes většinu dioptrických brýlí. Autor: 3M

Ne nadarmo se říká, že oči jsou nejzranitelnější část lidského těla. A přesto je často zbytečně vystavujeme nebezpečí. Seškrabávání staré omítky, vrtání do plechu, hoblování dřeva, to všechno jsou typické činnosti, při nichž hrozí, že oko zasáhne ostrý úlomek. Než mhouřit oči a minout vrtákem vyznačený bod o několik milimetrů, vyplatí se použít ochranné pracovní brýle. Vhodné jsou i při práci s chemikáliemi, protože vytvoří přirozenou bariéru a zamezí podráždění oční sliznice.

Při výběru ochranných brýlí je nutné brát ohled hlavně na to, aby dobře seděly na obličeji a byly dostatečně odolné vůči letícím částicím. Pro zachování kvalitní ochrany je rovněž dobré, když jsou odolné proti poškrábání a pro prevenci zánětu spojivek jsou vybaveny UV filtrem.

Největší podcenění – sluch

V prašném nebo jinak znečištěném prostředí je potřeba vybrat takové chrániče, které se dají snadno vyjímat bez zanesení špíny do uší. Tyto zátkové chrániče jsou odolné vůči špíně, prachu a vysokým teplotám. Navíc jsou omyvatelné a lze je tedy používat ... V prašném nebo jinak znečištěném prostředí je potřeba vybrat takové chrániče, které se dají snadno vyjímat bez zanesení špíny do uší. Tyto zátkové chrániče jsou odolné vůči špíně, prachu a vysokým teplotám. Navíc jsou omyvatelné a lze je tedy používat opakovaně. Autor: 3M

Hladina hluku u běžné konverzace se pohybuje mezi 50-60 decibely. Motorová sekačka na trávu vydává hluk o průměru 90 dB. Příklepová vrtačka zvládne ještě o 10 decibelů více. Nejhlučnější z domácích spotřebičů je pak motorová pila v záběru, jejíž zvuk dosahuje až 110 decibelů. To je stejně, jako startující letadlo. A i tak mnoho lidí řeže s motorovou pilou bez sluchátek.

Odborníci přitom varují, že zvuky nad 85 dB jsou pro sluch nebezpečné. Při práci v tak hlučném prostředí se musí po celou dobu používat kvalitní ochrana sluchu, aby se předešlo jeho poškození. Mezi problémy způsobené vysokou hladinou hluku patří vedle hluchoty nebo šelestu v uších i nadměrná únava, zhoršení koncentrace a s tím zvýšené nebezpečí úrazu. Je dobré mít na paměti, že ochrana sluchu je krátkodobá, ale jeho ztráta je na celý život.

Práce se dřevem

Protiprořezové kalhoty Protiprořezové kalhoty Autor: Stihl

Práce s motorovou pilou při kácení stromů a řezání dřeva je jedna z nejnebezpečnějších prací vůbec. Ochranné pomůcky jako brýle nebo obličejový štít, sluchátka a pořádné boty by tu měly být bez výjimky samozřejmostí. Vhodné jsou také dobré rukavice a kalhoty s protiprořezovou vrstvou. Co to je? Jde o vrstvu z tenkých, ale velmi pevných vláken, která se při styku s řetězem z látky vytrhnou, namotají se na řetěz a okamžitě jej zastaví. Jednak tedy působí jako ochranná vrstva a také jako nouzový zastavovač pily. Pokud děláte se dřevem více, hodí se třeba i speciální chrániče na holeně.

Dýchací cesty

Při činnostech, jako je broušení či pískování, se mohou nedostatečně chráněné plíce zanést mikroskopickými pevnými částicemi, které v dlouhodobém měřítku způsobují chronické obstrukční onemocnění plic.

Polomasky 3M série Aura 9300+ jsou vybaveny vzduchovým ventilkem Cool Flow, který usnadňuje svému nositeli dýchání a umožňuje tak masku nosit i delší dobu. Polomasky 3M série Aura 9300+ jsou vybaveny vzduchovým ventilkem Cool Flow, který usnadňuje svému nositeli dýchání a umožňuje tak masku nosit i delší dobu. Autor: 3M

Při výběru filtračních masek a polomasek je třeba brát v úvahu dvě obecná kritéria. Prvním kritériem je to, proti čemu chceme, aby nás maska chránila. V domácnosti to je nejčastěji ochrana před prachem, kouřem, poletujícími kovovými částicemi a zápachem.

Druhým kritériem je, jak často a jak dlouho budeme masku používat. Pro krátkodobé nošení stačí jednorázová filtrační polomaska. Pro dlouhodobější práci nebo na pravidelný úklid se vyplatí zvolit opakovaně použitelnou masku. Pro snazší dýchání jsou masky vybaveny vzduchovým ventilkem, a umožňují tak dlouhodobější nošení. Některé masky jsou navíc vybavené vrstvou aktivního uhlí, která pohlcuje okolní zápach.

Nebuďte padlí na hlavu

Helmy v kombinaci se štítem i sluchátky Helmy v kombinaci se štítem i sluchátky Autor: Stihl

Podívejte se kolem sebe. Kdo pracuje na stavbě, při kácení stromů nebo při jakékoli činnosti, kdy se něco zvedá nad hlavu, v helmě? Jen ti, kteří musí, protože jim to ukládají předpisy. Při těchto činnostech doma ale helmu nasadí jen málokdo. Přitom helma může předejít nejen zranění, ale dokonce zachránit život.

A nejsou drahé. Jednoduchá plastová helma dokáže zastavit cihlu letící z pěkné výšky. Ovšem musí splňovat i to, že se nesmí dotýkat hlavy. Jak to? Helma jako taková je ochrana a vevnitř je upevněna měkká plastová stavitelná konstrukce, která dosedá na hlavu. Mezi hlavou a helmou tak musí zůstat mezera. Je to i pohodlnější, protože se hlava tolik nepotí.

Oblečení a obutí

Když půjdete rýt záhonek, v žabkách to asi neuděláte. Stejně tak i při jakékoli jiné práci je lepší mít správné obutí a oblečení. Pracovní boty s pevnou špičkou (vyztužená kovovým plechem nebo plastem) jsou základ jakékoli práce. Když uříznete kus prkna pilou a ono vám spadne na nohu, poznáte, že pracovní boty jsou přece jen lepší než žabky.

A pracovní oděv? Proč nosit montérky třeba při sekání trávy? Spousta lidí se navlékne do plavek a vyrazí se sekačkou ven. Jenže pak poskakuje po zahradě, když zpod sekačky vyletí kámen, který odmrštil žací nůž. A o tom, že je dobré se pořádně obléknout při pracích s ručním nářadím, že nemáte mít volné plandající oděvy u točivých strojů… To je snad samozřejmost. Bohužel ne pro všechny.