Mozaiky se pro usnadnění obkládání prodávají na arších podlepených na rubové straně papírovou sítí. Papírová síť je neocenitelná hlavně u oblých tvarů. Výrobci obkladů našli také fintu na usnadnění práce s dlaždicemi, které se jen tváří jako mozaika. Fungují jako tabulka čokolády, i zde lze jednotlivé části snadno odlomit. Vyspárováním po dokončení obkládání vzniká dojem celistvé mozaikové plochy, a přitom je cena takové „mozaiky“ výrazně nižší. Současné interiéry i exteriéry ale využívají ve valné většině strojově vytvářené mozaiky, které se staly evergreenem nejen našich koupelen a kuchyní. Mozaiky jsou většinou dodávány ve formátu 30 x 30 centimetrů, který usnadňuje práci svou optimální velikostí. Díky výrobcem vytvořené přesné struktuře spár tyto lepence eliminují i případnou nerovnost průběhu spár. „Ta by nepříjemně vynikla zejména ve velké obkládané ploše,“ varuje Kadlečíková.

Práce s mozaikou

Dělení lepence na menší díly je jednoduché a postačí k tomu hobby nůž nebo nůžky. Při přípravě podkladu je třeba mít na paměti, že je možné pokládat pouze celé díly mozaiky. Řezání prvků (kostiček) je poměrně náročné a vyžaduje velkou trpělivost. V případě malých formátů 2,3 x 2,3 centimetrů platí pravidlo, že nelze oddělit část menší než polovinu kostičky.

Proplétaná mozaika kombinuje obdélníčky 2,3 x 7,3 centimetrů s klasickým formátem drobné kostky 2,3 x 2,3 centimetrů. Díky kontrastu metalických efektů a lesklých glazur mozaika dostává oslňující 3D efekt. S kombinováním podlouhlého formátu se čtvercovým vyžaduje práce s pletencem odlišný způsob kladení. Pletencová mozaika je vhodná k použití zejména v rovných plochách, kvůli podlouhlým segmentům není vhodná pro zaoblení pod velkým úhlem.

Je pokládka náročná? Není se čeho bát!

Pro lepení mozaiky je ideální použít flexibilní bílé lepidlo určené přímo na mozaiky. Prolínající se bílé lepidlo tak v drobné mozaice při spárování nezkreslí odstín používané spárovací hmoty. „Spárování mozaiky hraje důležitou roli, protože kvalitní spárovací hmota vytváří pevnou kostru a podílí se na trvanlivosti lepeného spoje. Správnou volbu spárovací hmoty ovlivňuje i prostředí, ve kterém je mozaika umístěna,“ radí Adéla Kadlečíková. Koupelny i kuchyně jsou místa, kde často pracujeme s různými agresivními čisticími prostředky, které mohou spáry porušit či znečistit. Z tohoto důvodu je vhodné používat spárovací hmoty se zvýšenou odpudivostí vody. Je třeba mít na zřeteli, že výrazné barvy spár zcela mění charakter celého keramického výrobku. Výrobci proto doporučují používání neutrální bílé, béžové nebo šedé spárovací hmoty.