Pokrytí kovových povrchů rzí je způsobeno oxidací železa. Tento jev se zhoršuje v podmínkách vysoké vlhkosti. Rez koroduje a může vést až ke zničení předmětu, zařízení nebo konstrukce. V případě malých předmětů lze odstranění rzi provést domácími metodami, u větších součástí je lepší spolehnout se na účinnější komerční řešení.

Domácí metody odstraňování rzi

Navzdory tomu, co si možná myslíte, není odstranění rzi z kovových součástí nijak obtížné a můžete zde dokonce použít snadno dostupné, relativně levné prostředky. Jedním z nich je použití jedlé sody smíchané s malým množstvím vody. V tomto případě není výsledkem ani tak roztok, jako spíše specifická pasta. Tu je třeba nanést na zkorodovaný povrch. Pastu z jedlé sody lze také použít k přímému čištění povrchu, např. zubním kartáčkem. Po chvíli až po několika minutách by měla rez odpadnout.

Který odstraňovač rzi je nejlepší?

Zdroj: Youtube

Ocet: Přírodní řešení proti rzi

Ocet je jedním z nejlepších domácích řešení na boj se rzí. Jeho kyselé pH dokáže narušit vazbu rzi s kovem. Jednoduše namočte hadřík do octa a aplikujte na postiženou oblast. Nechte působit několik hodin. Po uplynutí tohoto času postiženou oblast vyčistěte kartáčem. Pokud je rzi hodně, opakujte tento postup. Je důležité po aplikaci octa důkladně předmět opláchnout vodou, aby nedošlo k další korozi.

Kyselina citronová

Zahradní nářadí, mechanické nástroje nebo drobné součástky lze odrezit pomocí kyseliny citronové rozpuštěné ve vodě. Způsob aplikace je podobný jako u octa. V tomto případě je však třeba vyloučit předměty natřené barvou. Kyselina může způsobit změnu barvy nebo poškození. Rez se v případě drobných předmětů odstraňuje také směsí citronové šťávy a soli. Většina výše uvedených "receptů" jsou domácí prostředky, které jsou osvědčené již desítky let. Ne nadarmo se jim říká babičkovské. Inovativnějším řešením je umístění předmětů do Coca-Coly. Zkušenosti ukazují, že čím je nápoj levnější, tím je účinnější při odstraňování rzi.

Profesionální přípravky

Pokud se spoléháte víc na profesionální řešení, pořiďte si odrezovač nebo podobný prostředek určený pro odstraňování rzi. V obchodech je takových prostředků celá řada, takže je z čeho vybírat. V každém případě nezapomeňte, že se jedná o silné chemikálie, a podle toho s nimi zacházejte: dbejte na své zdraví a dávejte pozor na děti, domácí mazlíčky, rostliny i materiály v nejbližším okolí odrezování.

Zdroj: thespruce.com, bobvila.com