V některých zahradách si můžete všimnout tyčkových rajčat, která jsou vespod holá. Pěstitelé spodní listy odstraňují, protože se bojí plísně bramborové, která právě v letních měsících často ničí úrodu. Dává ale tento způsob ochrany opravdu smysl?

Ačkoliv se plíseň bramborová projevuje na spodních listech nejdříve, odborníci tento způsob odlistění doporučují pouze u sazenic, jejichž listy se dotýkají přímo země. V opačném případě může tato metoda způsobit spíše škody. Listy totiž umožňují rostlině dýchat a zároveň ji zásobují látkami, které mají vliv na vývoj a kvalitu plodů.

Kdy je odlistění vhodné?

Zkušení zahradníci doporučují, že ideální počet pro jednu rostlinu je osm až deset rajčatových plodů. Nejlépe dozrají, jsou pěkně vyvinutá a chutnají pak skvěle. Určitě není dobré listy trhat v době, kdy plody rostou a nabývají na velikosti, protože bez listů se rostlina neobejde a zároveň málo plodí. V době dozrávání už je však příliš velké množství listů zátěží.

Zdroj: Youtube

Ke konci léta je dobré částečně odstranit rostlinám listy tam, kde stíní plodům. Je potřeba zajistit, aby dobře dozrály, měly šanci být na slunci a neohrožovalo je vlhko. Zároveň je třeba zalomit i vršek keře. Tvořily by se další plody, které by už neměly šanci dozrát, a samotné rostlině by to bralo energii.

Velkou chybou, kterou pěstitelé často dělají, je to, že rostlinu v období sklizně prakticky úplně odlistí. Plody sice „nabudou“ a rychleji dozrají. Potíž je v tom, že listy fotosyntézou vytvářejí všechny látky, které pak najdete v plodech. Takže, když chybějí listy, jsou rajčata vlastně jen vodnaté koule bez výrazné chuti. V době, kdy rajčata zrají, samozřejmě stále odstraňujte suché listy a také i nahnilá rajčata.

Zdroj: ireceptar.cz, nkz.cz