Hluk může způsobit závažné zdravotní problémy. Lidé si to neuvědomují, ale za jejich kardiovaskulární problémy může velmi často právě hluk. Ticho znamená pro tělo odpočinek, a pokud není ticho, tělo si neodpočine. Stálá zátěž pak ohrožuje zdraví. Hrubý odhad uvádí, že v Dánsku zemře každý rok 200 až 500 lidí na kardiovaskulární choroby v důsledku hypertenze způsobené hlukem z ulice.

Technologický pokrok způsobil, že je úroveň hluku v našem okolí stále vyšší. Ráno nás cestou do práce obklopují zvuky ulice. V kanceláři neustále slyšíme zvuk tiskárny, telefonu nebo klimatizace. Malá intenzita hluku není škodlivá, ale když mu budeme vystaveni po delší dobu, můžeme pociťovat pokles koncentrace nebo stres. Proto je tak důležité, abychom doma našli od hluku klid. Umožní nám to regenerovat organismus a obnovit síly na další den. V místech, jako jsou centra měst nebo parcely poblíž dopravního či průmyslového hluku, je tedy nutné dbát nejen na kvalitu oken z hlediska tepelně izolačních vlastností, ale hlavně na jejich neprůzvučnost.

Co je Rw?

Výběr vhodného protihlukového opatření se tedy musí řídit zdrojem hluku. Protihlukové izolační vlastnosti oken do velké míry závisí na druhu zasklení, včetně druhu skla, jeho tloušťce, a vzdálenosti mezi tabulemi, použití speciálních fólií a přítomnosti plynu mezi skly. Důraz by měl být kladen i na pečlivost při montování. „Je třeba také věnovat pozornost koeficientu neprůzvučnosti Rw, který informuje, jak okno izoluje místnost od vnějších zvuků,“ říká Juraj Koudela ze společnosti Oknoplast. ***

Velkým problémem bývají rohy. Zasklení můžete mít na špičkové úrovni, ale pokud je okno špatně postavené v rohu, budete mít v konstrukci Autor: Oknoplast Velkým problémem bývají rohy. Zasklení můžete mít na špičkové úrovni, ale pokud je okno špatně postavené v rohu, budete mít v konstrukci "reproduktor"Autor: Oknoplast

Hrubý přehled hladiny hluku u různých emitorů:

  • Tryskové letadlo – 140 dB
  • Sbíječka – 100 dB
  • Ulice se silným provozem 90 dB
  • Sekačka na trávu – 80 dB
  • Hlasitý rozhovor – 70 dB
  • Tikot hodin – 30 dB
  • Šum listí – 20 dB

Co tahle hodnota znamená? Zjednodušeně jde o to, o kolik decibelů se sníží hluk při přestupu skrz okno. Platí tedy, že čím vyšší hodnota Rw, tím má okno lepší zvukově izolační zasklení.

V současnosti jsou nejčastěji vyráběna izolační trojskla, která nabízejí index neprůzvučnosti Rw v rozmezí 33 až 34 dB, izolační dvojskla pak 31 až 32 dB. Zde jde o takový standard.

Kdo bydlí v místě s větším hlukem, ten potřebuje lepší zasklení nebo speciální fólie. Pak se šplhají indexy přes 40, 45 a v extrémních případech, které se používají například u obytných budov poblíž letišť, i přes 50 dB.

Příklady

Normy připouštějí úroveň hluku v obytných místnostech v rozsahu od 25 do 35 dB v noci a od 30 do 40 dB ve dne. Tak si vezměme několik příkladů oken. Není to jednoduché, protože mnozí výrobci o neprůzvučnosti zasklení prostě mlčí.

U střešních oken je hluk v porovnání s okny v přízemípřibližně o 5 dB nižší, v případě, kdy naproti domu nestojí jiný objekt je hluk nižší až o 8 dB. Autor: Velux U střešních oken je hluk v porovnání s okny v přízemípřibližně o 5 dB nižší, v případě, kdy naproti domu nestojí jiný objekt je hluk nižší až o 8 dB.Autor: Velux

Začneme od střechy. U střešních oken je úroveň intenzity venkovního hluku z ulice přibližněo 5 dB nižší než u fasádního okna, jelikož intenzita hluku klesá se vzdáleností odjeho zdroje. Pokud střešní okna směřují na druhou stranu od silnice, pak může být hluk nižší až o 15 dB. Společnost Velux nabízí širokou škálu střešních oken s širokým rozsahem indexu zvukové neprůzvučnosti Rw. Základní hodnota je u zasklení typu 59 na hladině 32 dB. Typ 73 má 35 dB, vzor 60 a 66 má Rw = 37 dB a speciální protihlukové trojsklo 62 pak 42 dB.

Hluk není lineární veličina, ale exponenciální. Změna úrovně hlasitosti o 3 dB je tedy téměř neznatelná, o 5 dB už poznáte malý rozdíl a 10 dB zní jako dvojnásobně hlasitější (tišší) zvuk.

Čím víc skel, tím samozřejmě lepší izolační vlastnosti jak pro teplo, tak i pro hluk Autor: Oknoplast Čím víc skel, tím samozřejmě lepší izolační vlastnosti jak pro teplo, tak i pro hlukAutor: Oknoplast

Pojďme na okna fasádní. „Naše standardní nabídka obsahuje protihlukové zasklení s koeficientem RW na úrovni 31 – 51 decibelů. Klíčovým prvkem ovlivňujícím průnik zvuku oknem je správně zvolené sklo,“ dodává Koudela ze společnosti Oknoplast.

Další firmou, která se neprůzvučností chlubí, je například Schüco. Hliníkový okenní profil pro pasivní domy AWS 90 SI+ nabízí neprůzvučnost Rw = 47 dB a AWS 75 SI+ dokonce Rw = 48 dB.