Konečně přišlo zlatavé indiánské léto, s dukáty vtepanými do lístků od jasně zářivě žluté až po temně purpurové odstíny. Nekonečná modř oblohy a ranní jinovatka, kterou zešedla tráva, to vše patří k zlatým říjnovým dnům. Jako kdyby se ještě naposledy rozzářily všechny barvy jásavými odstíny, než na ně dolehne šedá deštivá obloha a blátivá beznaděj listopadu.

Využijme proto posledních pěkných dní k intenzivní práci na svém zeleném království.

Letničky V říjnu volají po úklidu především letničkové záhony. Pořádně je zryjeme, vybereme kameny, vylepšíme kompostem, případně rašelinou či lesní zemí. Pokud je nám líto nechat je do jara ležet ladem, můžeme na ně ještě vysít méně choulostivé letničky, jako je například měsíček zahradní – Calendula officinalis. V této době semena rychle vzklíčí a malé rostlinky pod přikrývkou z chvojí či listí a pod sněhovou peřinkou dobře přezimují. Na jaře pak rychle pokračují v růstu a brzy nasazují na květ.

Trvalky Z trvalek kvetou v říjnu: oměj, podzimní astry, slunečnice a řada odrůd chryzantém. Na skalkách nám dokvétají rozchodníky a fialky. Trvalky v tomto období nejen obdivujeme, ale také je ještě přesazujeme a vysazujeme nové sazeničky. Na trvalkovém záhoně také uklízíme. Odkvetlé stonky ustřihneme či uřízneme. Některé trvalky, jako např. Physalis a Eryngum, stejně jako ozdobné trávy, ustřihneme a necháme usušit, abychom si připravili pěknou dekoraci na zimu.

Cibuloviny Tento druh rostlin v říjnu už jenom uklízíme ze záhonu. Jde především o mečíky a jiřinky. K vyrytí hlíz mečíků si vybereme suchý a slunný den. Nadzemní části stonku těsně nad hlízou odlomíme, cibulky očistíme od hlíny, uložíme je pak do bedniček a uskladníme je při pokojové teplotě, aby co nejrychleji vyschly. Asi po týdnu je pak uložíme k zimnímu spánku do suché místnosti, kde by se měla teplota pohybovat kolem 6 °C.

Jiřinky seřízneme asi do výše 10 cm stonku nad kořeny poté, co jsme jejich hlízy vytáhli ze země. Otočíme je tak, aby ze zbytků dutých stonků vytekla voda. Pak je za pěkného počasí necháme na záhoně vyschnout. K přezimování je pro ně vhodná místnost o teplotě mezi 4 – 6 °C.

Řez popínavých rostlin V říjnu také ořezáváme a tvarujeme popínavé rostliny. Řežeme v této době především vistárii nebo zimolez. U něj odstraňujeme jen staré větvičky, protože popínavý zimolez kvete na výhonech z předcházejícího roku. Pokud je rostlina přehoustlá, nemusíme se bát ji v tomto období pořádně prořezat. Clematis neseřezáváme buď vůbec, případně počkáme s nůžkami až na jaro.

Okenní truhlíky Vzhledem k tomu, že se v této době již občas objevují ranní mrazíky, můžeme v truhlících ponechat jen otužilé květiny. Jde především o chryzantémy či dřeviny. Do koryt a mís na terasách můžeme umístit lomikámen kruhatkolistý, hořec ozdobný či libavku polehlou.

Venku však už nenecháváme exotické rostliny. Do zimní zahrady či skleníku přenášíme především subtropickou flóru. Některé druhy, které shazují listy, přečkávají zimu ve sklepě. Všechny rostliny, které přenášíme do domu, před stěhováním pořádně očistíme a omyjeme, nejvhodnější je pro ně koupel vlažnou sprchou.

Růže V říjnu také můžeme sázet nové růže. Před výsadbou záhon prokypříme a prohnojíme do hloubky asi 40 cm. Jako hnojivo použijeme hlavně kompost nebo koupenou zahradnickou zeminu. Než začneme růže sázet, ponoříme je asi na 3 hodiny do vody. Místo, kde byly růže očkovány, musí být asi 5 cm pod úrovní půdy.

Okrasné dřeviny Chceme-li si zkrášlit zahradu okrasnými dřevinami, je právě nyní období vhodné pro jejich výsadbu. Na počátku měsíce vysazujeme především jehličnany a stálezelené listnáče. Potřebují dobře zpracovanou půdu vylepšenou chlévskou mrvou nebo kompostem. Do mrazů dokáží ještě řádně zakořenit a při dobré nastýlce přečkají i kruté mrazy.

Trávník Zahrádkář, kterému záleží na pěkném trávníku, v této době dopřeje svému zelenému pažitu zasloužený odpočinek. Ještě začátkem měsíce bychom jej měli na rozloučení se sezónou posekat. V průběhu října pak už jen vyhrabujeme napadané listí. Pokud bychom ho nechali na trávníku ležet, mohlo by dojít k jeho poškození. Mokré listy totiž tzv. vylehávají trávu, což znamená, že nám v zelené ploše zůstávají nepěkné žluté skvrny, které pak musíme na jaře dosívat. Je vhodné také trávník před zimou přihnojit, nejlépe průmyslovými hnojivy, které posílí jeho kořenový systém.

Skalka Uvažujeme-li o výstavbě skalky či její renovaci, je právě teď nejvhodnější doba pro tuto zahradnickou práci. Připravíme si svah či malý kopeček, který odplevelíme a oddrenážujeme. Pak na zvolená místa položíme kameny. Měly by být jednoho druhu či vzhledově podobné, navětralé, nejlépe když jsou pokryté lišejníky a mechem. Pokud chceme použít větší kámen, je třeba jej umístit u paty svahu a naklonit směrem vzhůru. Pak už jen počkáme do jara, než se horniny pořádně usadí, a do připravených kapes mezi kameny zasadíme skalničky.

Závěrem Než opustíme říjnovou zahrádku, měli bychom také prohlédnout plot, není-li v něm díra. Tudy by se nám pak na zahradu mohli v zimním období dostat nevítaní hosté. Také stromky musíme chránit pletivem proti okusu zvěře. Choulostivé dřeviny můžeme již ke konci měsíce ovinout slaměnými kabátky, případně je u kořenů zahrnout hlínou a přikrýt chvojím nebo slámou, případně vysokou nastýlkou trávy či sena.

-das-Foto: www.isifa.com