Kdyby se sešli odborníci napříč botanikou, dost možná by jedli kavkazskou skutečně pasovali na miss. Tedy alespoň v rodu jedlí a v rámci našeho klimatu. Je totiž opravdu výjimečná, ostatně posuďte sami.

Pokud chcete vědět, jak se dají jedličky namnožit, podívejte se na video:

Vejde se k vám?

Jedle kavkazská dorůstá v přírodě ve své domovině 50 až 60 metrů, a pokud chcete vědět, kolik měří a kde roste rekordmanka, klikněte sem. U nás to není tak horké a na zahradách to bude ještě méně (orientačně jde o výšku zhruba 12 až 20 m, šířku 3 až 5 m). Zejména v mládí si dává s růstem na čas, takže si ji opravdu užijete, každý centimetrový přírůstek stojí za obdiv. A až dosáhne zralého věku, budou ji okukovat vaši prapraprapředci. Jde totiž o dlouhověký strom, který může dělat radost v řádech několika stovek let.

Existuje mnohem více druhů jedlí, my jsme pro vás vybrali tyhle:

Dokonalé větve

U missek se cení míry 90-60-90 cm, u jedle kavkazské dokonalé větve a jehličí. Stálezelený strom roste do tvaru kuželu, větve jsou pěkně husté a pravidelné, až k zemi. Pokrývá je ohromný zástup krátkých jehlic, i z horní strany. Právě díky této dekorativnosti jsou jedle kavkazské tak populární. Schválně si je jděte prohlédnout, měli byste je najít v některém parku, protože bodují hlavně jako okrasná dřevina.

Čtěte také

Vize obnovení tradice říční plovárny podle architekta Petra Jandy

Čtěte také

Na Vltavě by mohly vzniknout plovoucí lázně. Podívejte, jak nádherné by to bylo

A co šišky?

Vzpřímené šišky se vybarvují od zelené až po hnědou, v mezičase nabídnou také načervenalou, bordó až šedomodrou pastvu pro oči (jejich barva se mírně proměňuje rovněž s ohledem na stáří jehličnanu). Schválně si časem zkuste zasoutěžit s přírodou – posbíráte spadané šišky dříve, než je stačí ukořistit náš nejkrásnější hlodavec?

Jedle kavkazská vypadá báječně i v "dětských" letech Autor: Shutterstock

Nabídněte jí zázemí

Mrazuvzdorné jedle kavkazské mají rády propustnou, dobře odvodněnou a vlhkou půdu, pokud možno živenou tak akorát, s neutrálním až mírně kyselým pH. A také slunce, byť snesou také polostín. V mládí je fajn dopřát jim přistínění, ovšem i bez něj přežijí. Vzato kolem a kolem, jde o vcelku nenáročnou okrasnou dřevinu.

Čtěte také

Barevnou paletu místnosti kombinující jemné tóny béžové, šedé, modré a růžové  předurčila deka, kterou vidíte na sedačce. V pozadí jsou křesla od Jindřicha Halabaly, který patřil k nejzajímavějším tvůrcům nábytku v meziválečném a poválečném období.

Čtěte také

Pražský byt prošel úžasnou proměnou. Inspiroval se čokoládou

Nepleťte se

Jedličky-missky získaly své latinské druhové jméno podle jejich objevitele, botanika Alexandera Nordmanna (Abies nordmanniana). Což se mělo stát někdy ve 30. letech 19. století. Proto se můžete setkat i s označením jedle normandské, byť to podle mnohých zdrojů není správně. Ale mezi námi, zní to docela dobře, co říkáte?

Zdroj: Solitera plant, Botany.cz