Na začátku bylo třeba nejprve vybrat místo a v něm vyprojektovat park, jenž by ve svém trupu skrýval jednotlivé sportovní areály včetně olympijské vesničky, tiskového centra i zázemí pro diváky. Volba padla na chudou čtvrť východního Londýna s nejvyšší nezaměstnaností v Británii, kde původně byly jen opuštěné tovární haly nebo skladiště. Musely se odvézt nebo sanovat stovky tun půdy znečištěné průmyslovými odpady. Zahradní architekti využili říčku Leu a její kanály a jejich okolí osadili trávníky, stromy, keři a rostlinami, jež byly přivezeny ze všech světadílů. Park, který ponese jméno královny Alžběty, byl dokončen v lednu 2012, a stal se tak největším městským parkem ve Velké Británii.

Stadion je z části zastřešen membránou z polymeru. K zastřešení se přistoupilo na základě výsledků šestiměsíční studie provedené olympijskými organizátory, z kterých vyplynulu, že kdyby byl stadion úplně bez střechy, mohly by tím být znehodnoceny všech... Autor: Archiv Stadion je z části zastřešen membránou z polymeru. K zastřešení se přistoupilo na základě výsledků šestiměsíční studie provedené olympijskými organizátory, z kterých vyplynulu, že kdyby byl stadion úplně bez střechy, mohly by tím být znehodnoceny všechny případně vytvořené světové rekordy. Částečné zakrytí sníží proudění větru, které by mohlo zneplatnit rekordy ve sprintu a skocích.Autor: Archiv

K nejzajímavějším stavbám, které park v sobě skrývá, patří bezesporu Olympijský stadion, kde se uskuteční zahajovací i závěrečný ceremoniál a bude se zde odehrávat většina atletických disciplín. Je ze tří stran obklopen vodou a vede k němu z parku pět nově postavených mostů. Jeho budování začalo před více jak třemi lety a podílelo se na něm 240 britských firem. Projekt vyšel z dílny architektonické kanceláře Populous, která se specializuje na navrhování sportovních zařízení. Konstrukce stadionu se skládá z 2 částí, jež jsou umístěné na sebe. Spodní díl je železobetonový a pojme asi 25000 diváků, horní má kapacitu 55000 návštěvníků a lze ho odmontovat. Střecha je připoutaná lany a je vyrobená z lehké membrány na základě polymeru, zakrývá asi 2/3 diváků. Plášť vznikl z potištěné tkaniny. Trávník byl vypěstovaný v Scounthorpe ze speciální směsi trav a na pokrytí celkové plochy 9000 m² ho bylo potřeba 360 rolí. Nakonec celá stavba přišla na 537 milionů liber.

Nejobdivovanějším sportovištěm z hlediska architektonického nápadu se stal již dnes plavecký areál z dílny světově proslulé architektky iránského původu Zahy Hadid. Stojí přímo u vchodu olympijského parku a vzbuzuje pocit lehkosti a uvolněnosti a zároveň na první pohled říká, jaké disciplíny zde naleznou svůj domov. Tvar střechy v podobě mohutné vlny je totiž k nepřehlédnutí. I vnitřní prostor je velmi zajímavý. Nad dvěma padesátimetrovými a jedním pětadvacetimetrovým bazénem se klene několikrát prohnutý 120 metrů dlouhý oblouk pokrytý prkny tropického dřeva z Brazílie. Tribuny stoupají prudce do výšky a zvenčí působí jako ploutve rejnoka. Dominantou celého parku by měl být Orbit od indického výtvarníka Anishe Kapoora, což je 115 metrů vysoká rozhledna a zároveň zajímavá skulptura, v jejíž vrcholové partii se skrývá vyhlídková restaurace.

Foto: Archiv architektonických studií