Oprav dům po babičce je v podstatě odnoží základního programu Nová zelená úsporám specificky zaměřenou na renovaci starších nemovitostí. „Také program Oprav dům po babičce cílí na instalaci úsporných opatření, primárně zateplení a výměny oken či dveří, ale také různých technologií typu fotovoltaika či rekuperace,“ vysvětluje Miloš Hutník, zástupce pro odbornou veřejnost ze společnosti Weber, Saint-Gobain.

Peníze předem, ale přísnější podmínky

V programu Oprav dům po babičce se však dotace poskytují výhradně na nemovitosti, jimž bylo stavební povolení uděleno před 1. červencem 2013. „Mezi další rozdíly oproti klasické Nové zelené úsporám patří například to, že peníze na opatření můžeme dostat předem. A od ledna 2024 by se k programu měl připojit také speciální zvýhodněný úvěr,“ vysvětluje odborník z Weberu. Program však má také přísnější podmínky – na domě je nutné provést komplexnější opatření než u NZÚ a nejméně 80 % jeho plochy musí být využíváno k bydlení.

Nová zelená úsporám - Jak podat žádost před realizací (návod):

Zdroj: Youtube

Kolik peněz můžete dostat?

Jak Oprav dům po babičce, tak Nová zelená úsporám může pokrýt maximálně 50 % přímých realizačních nákladů na prováděná opatření. „V rámci klasické NZÚ můžeme dostat u rodinných domů na veškerá opatření celkem 950 tisíc korun plus finanční bonus za kombinaci opatření, za environmentální hodnocení stavby či za umístění v konkrétním regionu,“ vysvětluje odborník z Weberu.

Milion na zateplení bytových domů

U bytových domů ve vlastnictví měst a obcí pak nově existuje také bonus pro nízkopříjmové domácnosti. V případě programu Oprav dům po babičce může částka na zateplení dosáhnout až milionu korun. „I zde platí bonusy NZÚ, navíc je zde ale například i bonus za každé nezaopatřené dítě ve výši 50 tisíc korun,“ dodává Miloš Hutník.

Kde si nechat poradit?

Pokud si stále nejste jisti, o jaký dotační program můžete zažádat a jaká opatření máte zvolit, zjednodušující nástroje najdete na internetu. Zevrubné informace poskytuje web samotné NZÚ, řešení na míru vám zase připraví například interaktivní průvodce, jehož najdete na stránkách společnosti Isover.

Zdroj: novazelenausporam.cz, mzp.cz