Výběr správné renovační metody může záviset na stávající situaci a také na efektu, kterého chceme dosáhnout. Zkuste se na problém podívat z jiného úhlu a proměňte opravu nerovné stěny v příležitost, jak do vašeho domu vnést novou a neotřelou dekoraci. Z estetického hendikepu se tak snadno může stát dominantní prvek interiéru, který vás samotné překvapí. V závislosti na způsobu a stylu výzdoby interiéru může být obklad proveden na celé nerovné stěně nebo na její části. Existuje velký výběr obkladových materiálů. Je snadné sladit nápad s povrchovou úpravou interiéru. Lze jej provést jako doplněk kompozice, nebo naopak jako kontrapunkt.

Obložení dřevěnými lamelami

Než se pustíte do nápadu zamaskovat nerovné stěny, je důležité znát specifika uvažovaného materiálu. Zatímco v dobách minulých se používaly - a často i nadužívaly - obklady z palubek, tak v současnosti jsou v módě vynechávané dřevěné laťové rastry – tzv. treláž. Před jejich pokládkou je lepší podklad vyrovnat a natřít, protože bude mezi lamelami vidět. Pokud však chcete stěnu zakrýt obložením nebo panely, není příliš důležité, jak vypadá stěna pod nimi. Důležité je pouze to, aby byl podklad nosný a obklad udržel.

Jak přidat texturu na stěny a stropy:

Zdroj: Youtube

Dekorativní omítky

Pokud se nerovnosti vyskytují pouze na některých částech stěn nebo na jedné stěně, lze je zamaskovat nanesením dekorativní omítky na původní podklad. Dekorativní omítka má mnohem větší zrnitost než omítka na stěně, takže vytvoří jasnou strukturu, pod kterou nerovnosti zmizí. Pokud přidáte dekorativní efekt v podobě zajímavé barvy nebo vzoru, vytvoříte atraktivní interiérovou dekoraci a zároveň zamaskujete vady nerovných stěn. Existuje mnoho druhů a efektů dekorativních omítek. Při jejich aplikaci se řiďte doporučeními výrobce použitého výrobku.

Omítky s plastifikačními přísadami

Jednoduchým způsobem, jak zamaskovat nerovné stěny, ale se zajímavým efektem, je nanést na nerovnou stěnu omítku, kterou můžete snadno utvářet a modelovat. Na trhu najdete bílé nebo šedé omítky, které obsahují plastifikační přísady. Povrch těchto omítek snadno vytvarujete různými nástroji, např. ozubeným hladítkem, benátským hladítkem, hřebenem, hladítkem, špachtlí apod. Pokud nechcete výraznou strukturu, můžete omítku natřít např. nástěnným lakem, který vytvoří zajímavě působící lesklý efekt.

Strukturální barva na nerovné stěny

Na nerovné stěny lze aplikovat strukturální barvy (pracuje se s nimi podobně jako s dekorativními omítkami). Ale počítejte s tím, že účinek těchto barev není tak dynamický jako u omítek. V barvách mohou být obsaženy minerální přísady v podobě jemného kameniva, které vytvoří na stěně strukturu, ale tato struktura zpravidla nebude tak výrazná jako u omítek. Zpracování obou typů výrobků je podobné a snadné – stačí se řídit návodem na plechovce.

Tapety na nerovné stěny

Nerovné stěny lze snadno zamaskovat tapetou. Můžete použít jednoduché papírové tapety, vinylové tapety, ale i strukturovanější tapety ze skelných vláken nebo tapety typu rauhfaser, případně elegantní textilní tapety. Podklad pro tapety by měl být rovný, protože poměrně tenká povrchová vrstva přenese případné nedostatky. Pouze v případě tapet rauhfaser, které mají velmi výraznou strukturu, je možné od toho upustit. Tapety lze stejně jako obklady pokládat na celé stěny nebo jejich části.

Zdroj: manomano.co.uk, craftsonfire.com