Jak opravit netěsnost okapových spojů? Tyto opravy okapů nemusí u starých systémů dobře fungovat. Spoje v těchto případech bývají často poškozené a jejich svorky - pokud vůbec nějaké jsou – obvykle nedrží dobře. V těchto případech bude dobré spoje utěsnit tmelem, silikonem nebo speciální páskou. Pokud jsou žlaby v dobrém stavu a lze ještě zakoupit vhodné systémové komponenty, je také možné místo utěsnění tmelem vyměnit kování za nové. Z estetických důvodů si ale dejte pozor na barevné rozdíly oproti starým žlabům.

Lepení spojů a prasklin

Vzhledem k tomu, že okapy se vždy lepí zevnitř, tak vzhled okapu zůstane vizuálně zachován. Spoj nebo prasklinu v okapním žlabu je možné zalepit opravnou páskou zpevněnou hliníkovou fólií, hydroizolační hmotou vyztuženou vlákny nebo tmelem na bázi silikonu nebo bitumenu. V případě opravné pásky se jedná o viskózní hmotu, skládající se buď ze syntetické pryskyřice, nebo elastické asfaltové hmoty, která se aplikuje na silnější hliníkovou fólii. Tato opravná páska může být používána za studena i za tepla, ale v chladnějších dnech byste určitě měli použít horkovzdušnou pistoli, abyste mírně zahřáli jak pásku, tak kovový okap. Předtím byste měli každý kovový žlab vysušit horkovzdušnou pistolí. Plastový žlab se před lepením v místě opravy lehce obrousí jemným brusným papírem a dobře vysuší.

Oprava okapů:

Zdroj: Youtube

Vlákny vyztužený tmel a silikon

Tmel vyztužený vlákny může velmi rychle a snadno utěsnit malé netěsnosti až do průměru jednoho centimetru. Další možností pro utěsnění netěsných švů je silikon. Ten zůstává pružný a roztažitelný po dlouhou dobu, a to i při silných rozdílech teplot. Vzhledem k tomu, že se okapy vzhledem ke své délce při různých teplotách zkracují a prodlužují, je důležité, aby těsnicí tmel zajistil svou pružnost.

Jak opravit vyčnívající svodovou rouru

Závadou, kterou lze velmi snadno opravit svépomocí, je částečné nebo úplné vyčnívání svodové trubky ze žlabu nebo méně často z objímky či kolena. K tomu může dojít při silných deštích, kdy proud vody ve svodu způsobuje jeho silné vibrace, a navíc tlačí na jeho stěny a naráží do nich pod různými úhly. Po dalším lijáku se může trubka nakonec uvolnit a vyklouznout ze žlabu. Pokud přitom nedošlo k vykloubení upevňovacích svorek, jednoduše ji umístěte na místo. Pokud byly upevňovací svorky žlabu zkrouceny, je třeba je vyměnit za nové.

Příliš málo upevňovacích svorek - jak to napravit

Častou závadou je prověšení žlabu způsobené buď příliš malým počtem háků, nebo nedostatkem dodatečné opory, například u spojky. Zejména rohové spojky jsou náchylné k prohýbání, pokud jsou nestabilně podepřené. Pokud jsou háky připevněny k okapové desce, není oprava nijak složitá. Stačí žlaby sejmout, na příslušných místech utáhnout dodatečné háky (okapní plech je přitom nutné jemně ohnout) a žlaby nasadit zpět. Problémy nastávají, pokud okapový systém vyžaduje připevnění dlouhých háků ke krokvím - to může být způsobeno stavebními podmínkami střechy nebo absencí okapové fasádní desky. Přidání upevňovacích bodů nemusí být možné, protože je není k čemu přišroubovat - oprava pak zahrnuje odstranění střešní krytiny v oblasti okapu.

Pokud nelze okapy opravit - částečná výměna součástí

Deformované nebo odbarvené PVC žlaby a trubky lze vyměnit, přičemž podpůrné háky a příchytky zůstanou zachovány. U kovových okapových systémů je nepochybně nutné vyměnit všechny zkorodované části. Postupující koroze prožírá plech a vede k perforaci, takové žlaby jsou nepoužitelné. Pokud koroze postihne pouze některé žlaby nebo trubky, například v důsledku nesprávného řezání, a většina součástí a všechny háky a kování jsou v dobrém stavu, lze vyměnit pouze poškozené.

Výhody dílčí opravy

Taková dílčí oprava okapů, při níž se vymění pouze poškozené části, je podstatně levnější než demontáž celého systému. Ne vždy je to však možné. Někteří pokrývači například z bezpečnostních důvodů celý okapový systém slepí. Riziko zatékání se pak skutečně snižuje. Zároveň se však zabrání lokální výměně v případě lokálního poškození. Není totiž možné vysunout jednotlivý díl - systém musí být rozebrán do té míry, aby jej bylo možné bezpečně rozříznout.

Zdroj: hausjournal.net, sanier.de