Zpravidla je třeba vyměnit pouze části poničené deformací a hnilobou. Jednotlivé staré části krovů, které nejsou poškozené, lze znovu použít. Všechny staré latě se však stejně musí strhnout, protože rozteče mezi nimi nebudou odpovídat nové krytině.
Dříve byly střešní latě rozmístěny po 1-1,5 m, nyní by měly být rozmístěny po 30-35 cm, podle toho, jaká bude krytina a jaký je úhel sklonu střechy.
Upravení napadeného zdiva při opravě napadeného krovu:
Výměna nosných prvků
Ze starého krovu velmi často zůstane jen konstrukce - krokve a parapetní plechy. Pečlivě zkontrolujte, v jakém jsou stavu. Nosné prvky krovu vyměňujte vždy až po odlehčení jejich namáhání - podepřením sousedních částí krovu. Ne vždy je však nutné poškozené krokve vyměnit. Často postačí jejich zesílení.
Posílení krovů
Toho lze dosáhnout obložením krokve z obou stran deskami, obvykle o tloušťce 32 mm, a jejich sešroubováním nebo podepřením, například přídavnými vzpěrami - prvky spojujícími krokev se sloupkem. Dalším způsobem je snížení zatížení krokví přidáním další krokve mezi stávající.
Podbití a impregnace
Velmi často se ukazuje, že dřevěná konstrukce se pod tíhou střechy deformovala. V takové situaci se povrch krokví vyrovnává tzv. podbitím. Všechny dřevěné prvky, které se používají k opravě krovu, by měly být předem naimpregnovány - nejlépe tlakovou impregnací.