Před deseti lety znamenala výstava Industriální stopy – Architektura konverzí v České republice 2000–2005 v prostorách Karlin Studios pro mnohé návštěvníky zjevení. Měnila pohled veřejnosti na industriál, na devastované a opuštěné továrny, sklady, pivovary. Co je od té doby jiné? Ve středu 17. prosince bude v pražské Galerii Jaroslava Fragnera otevřena výstava úspěšných proměn industriálních objektů pro nové využití. Představí nejlepší, nejvíce ceněné, vyhraněné, uznávané i alternativní příklady realizací v České republice za uplynulých deset let. Nejde však jen o stavby, ale i o autory projektů, společenský kontext, překážky i výzvy, s nimiž bylo nutné se vypořádat.

Kladno Autor: Oficiální zdroj KladnoAutor: Oficiální zdroj

Tým Výzkumného centra průmyslového dědictví FA ČVUT pod vedením Benjamina Fragnera vybíral nejzdařilejší příklady z projektů dokončených v letech 2005 až 2015. Koncepčně je výstava s názvem Architektura konverzí rozdělena do pěti tematických bloků podle nové funkce, kterou nabyly, motivů, které vedly ke změně… Každý s ukázkovými příklady. Více informací na www.gjf.cz nebo vcpd.cvut.cz.

Návštěvníci Galerie Jaroslava Fragnera budou moci porovnat proměny zvolených příkladů – od počátečního stavu přes nedávnou minulost až po nový život. K takovým patří namátkou nedávno realizovaná transformace kotlárny Breitfeld, Daněk a spol. na administrativní budovu Karlin Hall I na Praze 8, bývalý opavský Měšťanský pivovar, jenž byl integrován do nového společenského a obchodního centra Breda & Weinstein, případně objevně přiblížená proměna části areálu společnosti Vítkovice.