Pokochat se prací mistrů středověku, minulého století i současníků se dá na mnoha místech České republiky. A když jde o orloje, byla by škoda ztrácet čas.

Unikát skrz naskrz

Staroměstský orloj v Praze je unikát nejen z pohledu stáří. Pochází z počátku 15. století, autorem je Mikuláš z Kadaně a ve stejném století ho ještě vylepšil mistr Hanuš. Autorství orloje zdůrazňujeme už proto, že mnozí z nás se ještě ve škole učili, že orloj vytvořil mistr Hanuš. Nicméně duchovním otcem slavného orloje je patrně ještě někdo jiný.

Jde o výjimečnou technickou raritu, která měří čtyři časy, například i babylonský nebo staročeský, ostatně tento pražský orloj se považuje za nejstarší na světě. V jeho dvou okénkách se každou hodinu (od 9. do 23. hodiny) objevuje defilé dvanácti apoštolů.

Kde najdete jeho repliku

Uměleckou skulpturu odkazující na slavný pražský orloj hledejte v Kadani. Pod hradem, na Nábřeží Maxipsa Fíka (děti lákejte na to, že uvidí i sochu mluvícího psa z televizního večerníčku a samozřejmě i jeho kamarádku Áju). Autorem je sochař Karel Meloun a jeho dílo představuje kopii původního pražského hodinového stroje, ovšem dvakrát tak velkou. Naopak astroláb, astronomický přístroj ve tvaru kruhu, odpovídá realitě. Toto dílo bylo instalované v roce 2014.

Tušíte, kde se dá okukovat první valašský orloj, který byl uvedený do provozu vloni na podzim? V Kotěhůlkách, no vážně, tady je důkaz.

Zdroj: Youtube

Olomoucká realita

Město na Hané si zaslouží vaši pozornost z mnoha důvodů. Ostatně orloj ve výklenku severní strany zdejší radnice je toho důkazem. Dnes může každý vidět dílo socialistického realismu, protože radnice byla poškozená ke konci 2. světové války. Stávající podoba zrekonstruovaného orloje je z 50. let 20. století, figury dělníků a dalších pracujících navrhl malíř a grafik Karel Svolinský. A zvonkohra vás potěší hanáckými popěvky.

Ale nebylo tomu tak vždy, i olomoucký orloj, který dost možná vznikl už v polovině 15. století, zdobily postavy králů, světců nebo třeba Adama a Evy.

Ze žuly i z trafostanice

V obci Kryštofovo Údolí (kousek od Liberce) mívali téměř půl století starou nefunkční trafostanici. A protože její odstranění by vesnici stálo spoustu peněz, napadlo Václava Chaloupku proměnit ji na netradiční orloj, což se podařilo. Od roku 2008 ho může vidět každý, kdo do obce zavítá. Na jeho realizaci se podílelo více zapálených lidí, autorem 22 figur ze dřeva, většinou pohyblivých, je řezbář Václav Plechatý.

Úplně jinak vypadá „orloj“ v Brně, najdete ho na náměstí Svobody. Tvarem má evokovat několik metrů vysoký náboj provedený z černé žuly a poznat, kolik ukazuje hodin, je docela fuška. V 11 hodin stroj vypustí kuličku, tady se totiž poledne odbíjí o hodinu dříve. Ale má to svůj důvod, což se dočtete třeba tady.

Ještě vám to nestačí? Tak se podívejte, jaký orloj mají v "hlavním městě chmelu", v Žatci.

Zdroj: Youtube

Zdroj: prague.eu, gotobrno.cz, nabrezimaxipsafika.cz, krystofovoudoli.eu, visitolomouc.cz