Na začátku byla myšlenka. Pěti architektům se naskytla možnost pronájmu administrativní plochy. Dosud každý seděl doma u svého počítače a pracoval na projektech pro známé. Jako jednotlivci fungovali efektivně, ale dohromady mohlo vzniknout něco daleko zajímavějšího. A tak se půjčilo nářadí a začalo se pracovat na projektu. Hlavním mottem návrhu se staly 3 body: použití recyklovaného materiálu, jednoduchost - čistota prostoru, sdílení jako cesta ke společnému cíli. Zhmotnění myšlenky začalo výběrem recyklovaného zbytkového materiálu - OSB desek. Pro rychlost a jednoduchost realizace nábytkových kusů byla nezbytně nutná pořádná příprava. Každá plocha se rozkreslila do formátů výrobních desek. Interiér je kompletně vybavený z jednoho materiálu, spojovacích prvků a povrchových nátěrů. Běžně používané hrany jsou broušené, exponovaná místa dostala až 3 vrstvy laku. Projekt i s realizací byly vlastními silami dokončeny během 7 dní intenzivní spolupráce. Celkové náklady na materiál nepřekročily hranici 30 000 Kč.

Hlavním prvkem pro vznik kvalitní architektury se stal společný pracovní stůl. Jednací prostor hned za dveřmi slouží ke komunikaci s klientem. Úložné prostory byly zavěšeny do stropních nosníků. Nástěnka přes celou stěnu poskytuje dostatečně velkou plochu pro konzultaci a prezentaci v průběhu navrhování. Podlaha byla kvůli praktičnosti opatřena tmavší barvou.

S určitou dávkou tolerance a kompromisu dokáže na 30 m² pracovat 5 - 6 lidí. Při sdílení otevřeného prostoru se domluvila pravidla údržby a respektu ostatních. Realizovaný prostor se stal inspirací pro další projekty vznikající v ateliéru. Celý prostor stojí na jednoduchém řešení, racionální dispozici, sdílení prostoru a myšlenek.

Reaktor

"Chce to změnu," řekli jsme si. Příliš mnoho černých roláků (rozumějme architektů) na jednom místě způsobí, že se začnete každý den v práci cítit jako na koncertu Depeche Mode. A tak jsme se rozhodli naše prostory obarvit mezioborovou spoluprací. Reaktor je platforma určená pro setkávání lidí s názory. Pouze střetáváním rozdílných profesí se lze dostat k jádru. Nikoliv k jádru pudla, ale k jádru rozličných projektů, jež se díky štěpení a energii různorodých názorů později přetavují v zajímavé výsledky a nezapomenutelné zážitky.

Jednotícím prvkem interiéru je všudypřítomná překližka na stěnách, podlaze i minimalistickém nábytku. Černý vstup, šatna a kuchyňka jsou samozřejmou součástí zázemí studia. Pracovní plocha je díky pojízdným boxům rychle uklizena a připravena pro jednání a workshopy. Čelní stěna slouží pro prezentaci finálních projektů.

Na první pohled zaujme výrazně zabarvená odpočívárna, která je pokryta pohodlným kobercem s polštáři. Po náročné odevzdávce se holt člověk musí pořádně vyspat. Do růžova! Přestože šplhacím lanem do odpočívárny odkazujeme na starou podolskou Sokolovnu, pro všechny šplhouny jsou dveře zavřené. Proč? Jednoduše proto, že si není u koho "šplhnout". V Reaktoru je každý svým pánem a jediná cesta nahoru vede přes ochotu sdílet své názory a touhu učit se od jiných.

Reaktor 3 Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

A tak se tu lidé střetávají. Například lidé z Reaktoru spolupracují s Hezkey právě tady v Reaktoru. Společné prostory, společná práce, společné myšlenky se tady v Reaktoru štěpí i skládají dohromady. Kancelář a konferenční místnost už pomalu nestačí při takovém provozu. A tak vzniká další místnost. Bude opět zajímavá. Dělená - nedělená. Na jedné straně atelier a na druhé střižna. Rozdělené a přitom spojené... Ale o tom třeba někdy příště. Zatím jedna část ze studie jako závdavek.


  • Autoři: Jakub Heidler, Vojtěch Rýzner, Peter Koban, Tomáš Wožniak, Karel Kadeřábek
  • Umístění: Reaktor se nachází v Sokolovně v pražském Podolí

Autoři spolupracují Hezkey. Svým zákazníkům umožňuje navrhnout si zařízení bytu ve spolupráci se zkušenými designéry, rychle a snadno z pohodlí domova. Pro nalezení praktického, funkčního a příjemného řešení všech detailů není třeba jezdit velké vzdálenosti, organizovat schůzky ani dlouze zkoumat nabídky návrhářských studií. Vše vyřídíte snadno prostřednictvím hezkey.cz