První složkou, kterou se s v rámci hubnutí snažíme eliminovat, jsou sladké potraviny. V ideálním případě bychom měli vystačit s přirozeně se vyskytujícími cukry, které najdeme v ovoci. Ale buďme upřímní – i při dietě a zdravém životním stylu si chceme osladit život. Na trhu je dostupná celá řada alternativních sladidel – ne každé z nich je však skutečně zdravější a dietnější než klasický cukr. Platí to i o oblíbených sirupech, na něž se dnes zaměříme.

Téma přírodních sirupů probírali také Roman Vaněk s Petrem Havlíčkem. Podívejte se na jejich verdikt:

Zdroj: Youtube


Přírodní sirup je pořád cukr

Rostlinné sirupy se v poslední době staly velkým hitem a často se objevují v receptech na „zdravější“ sladkosti. K těm nejznámějším patří javorový, agávový, rýžový a datlový, setkat se můžete i s kokosovým, kukuřičným, švestkovým nebo špaldovým. Jejich předností je o něco vyšší obsah minerálů či vitaminů a zajímavá chuť, ale z hlediska obsahu glukózy, fruktózy a sacharózy se od klasického cukru zase tolik neliší. Jejich nadbytek v jídelníčku se totiž ukládá ve formě tuku úplně stejně. Pro zpestření jsou skvělé, ale nahradit jimi cukr v poměru 1 : 1 žádný benefit pro zdraví ani hubnutí nepřinese.


Proč je čekankový lepší?

Zásadní rozdíl mezi čekankovým sirupem a výše zmíněnými variantami je zdroj sladké chuti. V tomto případě je jím inulin, což je přirozeně sladká, ve vodě rozpustná vláknina. Její konzumací tak nejen zaženete chuť na sladké, ale zároveň podpoříte zdravou střevní mikroflóru. Obsah cukru se liší v závislosti na konkrétním produktu a výrobci – standardně se ale pohybuje mezi 5-13 %, což je oproti ostatním sirupům několikanásobně méně. Kalorická hodnota na 100 g tak v případě nejméně doslazených produktů činí 155 kcal na 100 gramů a obsah sacharidů 4,7 gramu. Pro srovnání – javorový sirup s označením A má 350 kcal na 100 g a sacharidů obsahuje 87 gramů.


Pozor na dávkování

Vysoký obsah inulinu v čekankovém sirupu z něj dělá skvělý zdroj vlákniny, ze stejného důvodu je ale třeba si hlídat jeho denní příjem. Ten by měl činit zhruba 10-20 gramů denně. Při vyšším množství může totiž způsobovat nadýmání. Pozor si dejte také na použití čekankového sirupu v jídle pro děti. Jejich denní doporučený příjem vlákniny je totiž mnohonásobně nižší než u dospělých.

Čekankový sirup využijete k oslazení nápojů, palačinek, lívanců, kaší, jogurtu, tvarohu i sladkého pečiva, jako jsou bábovky, koláče nebo sušenky.

Zdroj: www.nehladu.cz, www.vitalia.cz, www.rehabilitace.info