Skalnatý ostrůvek je místem, které by měl navštívit každý, kdo cestuje po severním Španělsku. A nemusí jít ani o fanouška seriálu Hra o trůny – Gaztelugatxe vás uchvátí i v případě, že jste neviděli ani jednu epizodu tohoto televizního hitu. Nachází se 35 kilometrů od města Bilbao, a přestože se jedná o malý ostrov, na jehož prozkoumání vám stačí pár hodin, patří k nejkrásnějším místům regionu. Jeho na první pohled krkolomný název, který se vyslovuje gastelugače, je spojením baskických slov gaztelu, které znamená zámek, a slova atx, což je skála nebo kámen. Některé zdroje odkazují také ke slovu gatxe, tedy nepřístupný.

Podívejte se na nádherné záběry magického ostrova Gaztelugatxe ve videu:

Zdroj: Youtube


Dračí kámen

Ostrov spojuje s pevninou kamenný ostrov, na nějž navazuje 241 schodů. Po jejich zdolání vystoupáte ke kostelu, který se tyčí 80 metrů nad mořem a je zasvěcen svatému Janu Křtiteli. Už v 9. století zde stála poustevna, která byla přestavěna na kostel a později na klášter. Původní stavbu už zde ale nenajdete – svatostánek byl několikrát zničen následkem požáru a vybudován znovu. Naposledy se tak stalo v roce 1978, a současná stavba tak pochází z roku 1980. Na magické atmosféře místa to ale nic nezměnilo, a i proto se objevilo ve zmíněném seriálu jakožto Dragonstone neboli Dračí kámen – rodný hrad královny Daenerys Targaryen.


Cesta za splněným přáním

Gaztelugatxe provází mnoho legend – podle jedné z nich Jan Křtitel překonal dlouhé schodiště pouhými třemi kroky a na tom posledním zanechal otisk své nohy. Kdo se jej dotkne, bude mít v životě štěstí. Každý návštěvník by měl také třikrát zazvonit na zvon, který se nachází na vrcholu kopce – podle pověsti se mu poté splní jakékoli jeho přání. Ze zdejší vyhlídky se vám poté naskytne nádherný pohled na otevřené moře, skalnaté útesy a nedalekou pevninu. A kdyby vám zvon vaše přání náhodou nesplnil, Gaztelugatxe ve vás rozhodně zanechá nezapomenutelné vzpomínky.

Praktické tipy

  • Nejlepším obdobím pro návštěvu ostrova Gaztelugatxe je jaro a podzim, kdy zde není tolik turistů.
  • Na cestu se vybavte jídlem a vodou, na vrcholku není možnost zakoupit občerstvení. Najdete zde ale přístřešek s lavicemi a stoly, kde si můžete odpočinout.
  • Pokud cestujete po vlastní ose, můžete přijet autem – před vstupem na most se nacházejí tři bezplatná parkoviště. V sezoně ale mohou být obsazena, v takovém případě můžete auto nechat v blízkých městech Bakio a Bermeo a k ostrovu přijet místním autobusem nebo využít taxi.

Zdroj: www.euskoguide.com