V první řadě bychom měli zajistit, aby do dětského pokoje prostoupilo co nejvíce světla denního. „Denní světlo je pro učení i práci nejpřirozenější, využijte jej proto na maximum. Nejvhodnější variantou, pokud to místnost umožňuje, je umístit stůl pro školáka přímo k oknu. Kromě oken pak lze denní světlo do místnosti přivést například také pomocí světlovodů,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

S nástupem podzimu se však dny budou krátit a dětem bude třeba zajistit dostatečné umělé osvětlení pro psaní domácích úkolů, čtení, ale také hraní a koukání do monitoru počítače.

Lankový spot Colmar / Paulmann Licht GmbH / esvetlo.cz Autor: Oficiální zdroj Lankový spot Colmar / Paulmann Licht GmbH / esvetlo.czAutor: Oficiální zdroj

Centrální svítidlo v dětském pokoji může být jakéhokoli tvaru, v závislosti na výšce stropu i na osobních preferencích, vždy by však mělo vydávat rozptýlené světlo. V pokojích větších rozměrů se uplatní flexibilní typ svítidel, u kterých se dá nastavit směr, nebo dokonce sama poloha světelného zdroje. Zajímavou variantou jsou svítidla lanková a kolejnicová, jimiž na stropě můžete libovolně posunovat a otáčet.

Dalším užitečným typem centrálního osvětlení je spotové stropní světlo, které na ramenech nese několik bodovek. Ty se opět dají namířit libovolným směrem, čímž se prosvětlí každý kout pokojíku.

Zdroj: Mooden Design Autor: Oficiální zdroj Zdroj: Mooden DesignAutor: Oficiální zdroj

Velkou pozornost je třeba věnovat osvětlení psacího stolu. Vhodné jsou stolní lampy s kloubovým ramenem, u nichž lze měnit sklon, směr i intenzitu světla. Lampa by měla být dostatečně vysoká, aby světlo osvětlovalo stůl z výšky kolem 30 cm. Důležité je také neprůhledné stínidlo kryjící celou žárovku - světlo lampy nesmí dětské oči příliš oslňovat. Dítě by si dále mělo navyknout svítit si u práce jak lampou, tak zároveň i centrálním svítidlem, což je pro oči mnohem citlivější, než kdyby svítila jen lampa a zbytek pokoje tonul ve tmě.

Zdroj: Mooden Design Autor: Oficiální zdroj Zdroj: Mooden DesignAutor: Oficiální zdroj

Zvláštní svítidlo přistavíme i k dětské posteli, přičemž u mladších dětí stačí světlo tlumenější, aby se nebály usínat. Školáci, kteří si před spaním v posteli čtou, budou potřebovat světlo intenzivnější. Vedle postelí se uplatňují i orientační svítidla, která se automaticky rozsvítí díky senzoru pohybu. Děti si tak mohou během noci bezpečně odskočit na toaletu, aniž by šátraly po vypínači.