Představu o osvětlení byste měli mít už před tvorbou zahrady, protože si pak přece nebudete rozrývat již osázené záhonky. Ale pokud už zahradu máte a chcete si ji dovybavit světlem, řešení se vždy najde. Někdy je to jednodušší, než se zdá, někdy je to dost složité. Vše si instalovat můžete sami, ale stejně jako s rozvody elektriky v domě, je i tady lepší nechat vše na odbornících.

Specializovaná firma vám udělá návrh na míru a zároveň světla nainstaluje. Pokud si nejste jisti, která místa nasvítit, projděte si svou zahradu a sami si odpovězte, kde by mělo být vidět lépe a v jaké intenzitě. Lampy patří hlavně na terasy, pergoly nebo zahradní cestičky. Do zahrad se nejčastěji používají klasické sloupkové lampy. Jejich výška se pohybuje mezi 50 - 120 cm, přičemž padesáticentimetrové osvětlují celý kruh nebo půlkruh a stodvaceticentimetrové bývají nakloněné, aby nesvítily do očí.

Lucerny

Lucerna Lenne Bjerne Autor: A LA MAISON Lucerna Lenne BjerneAutor: A LA MAISON

V letitých zahradách se vzrostlými stromy najdou uplatnění i lucerny, které můžete umístit ve výšce dvou metrů. Zapomenout byste neměli ani na příjezdovou cestu, pokud není v dosahu veřejného osvětlení. Vyhněte se však reflektorům - oslňují. Pokud si potrpíte na styl, nechte osvětlení zapustit přímo do dlažby.Dokreslení atmosféry

Osvětlení nemusí být nidné. Může působit i jako umění Autor: Eglo Osvětlení nemusí být nidné. Může působit i jako uměníAutor: Eglo

Zahradní osvětlení nemá jen ryze praktický význam. Může dokreslovat styl a atmosféru zahrady či parku. Odborníci ho doporučují k nasvícení dominantních míst, čímž je pozoruhodně zdůrazní. Nejdříve ale dobře zvažte, zda jsou některé rostliny či keře opravdu natolik zajímavé, aby to stálo za to a aby celonoční osvětlení mělo vůbec nějaký smysl. Důležité je také zvolit správný typ světla. Keře se podsvěcují, umísťují se pod ně svítilny vrhající rozptýlené světlo.
Metoda zvýraznění

Zahradní osvětlení Autor: Eglo Autor: Eglo

Jestliže chcete upoutat pozornost na určité místo, sáhněte po bodovce. Na skalky, vřesoviště nebo do japonských zahrad s bambusem či japonským javorem dejte reflektory. Mohou být buď otočné, nebo zapuštěné přímo v zemi. Vždy mějte na paměti, jaký typ zahrady máte, a podle toho také volte osvětlení. Japonská lucerna v záhonu petržele by byla jen k smíchu!

Pohybové čidlo

Speciální čidlo reagující na pohyb vás upozorní na každého příchozího do zahrady a zároveň vám posvítí při nočním návratu, aniž byste museli pátrat po vypínači. Časově programovatelný spínač zase umožní přesné nastavení doby svitu a čidlo reagující na tmu i jas rozsvítí žárovku, jakmile se setmí, a se svítáním ji zase zhasne.