Festival otevřených sklepů se pořádá dvakrát ročně, na různých místech Moravy, a letošní jaro ho poslalo na Strážnicko a Blatnicko. Na vaši návštěvu se chystají vinařské obce Petrov, Kozojídky a Blatnice pod Svatým Antonínkem a město Strážnice.

Degustace vín

Svoje sklepy otevře 32 vinařství, která slibují nabídnout téměř 400 degustačních vzorků. Zvládnout takové množství během víkendu vám samozřejmě nikdo neradí, organizátoři doporučují vybrat si přibližně 15, maximálně 20 festivalových míst (o počtu vzorků na jednom místě taktně pomlčíme), abyste si festival opravdu užili a hlava se vám příliš nezatočila. Navíc některá vína jsou už nyní k dispozici na festivalovém e-shopu.

Programová ochutnávka

Určitě se projděte areálem vinných sklepů Plže, které se postupně budovaly prý už od 15. století. Dnes jde o památkovou rezervaci lidové architektury čítající asi osmdesát sklepů, která stále žije. Také si můžete prohlédnout mnohá vinařství, tradiční i moderní, nebo zajít s vinařem do vinohradu. Ani o hladu nebudete, z mnoha dobrot vás zveme na kozojídské vdolečky (sklep Vinařství Rolnická), hodit by se mohl i poctivý domácí vývar (Vinařství Žerotín), a kdyby na vás už bylo vína moc, více než dvacet druhů kávy slibuje Vinařství Jakub Dobčák.

Praktické informace

  • Vstupenku na dvoudenní festival je lépe objednat přes e-shop. Ty, co se elektronickou formou nevyprodají, lze pak zakoupit na registračním místě v Hotelu Strážnice ve Strážnici (od pátku 22. 4. od 17. hodiny).
  • Sklepy budou mít otevřeno v sobotu od 10 do 21 hodin, v neděli od 10 do 15 hodin.
  • Z obce do obce vás dopraví festivalové autobusy.
  • Nouze nebude nejen o víno, ale ani o jídlo či zábavu. Kdybyste zvládli objet všechna místa, měli byste se dopočítat deseti cimbálových muzik.
  • Webovou stránku průvodce festivalem si lze stáhnout také do mobilu. Veškeré další informace o akci najdete tady.

Co zažít ve Strážnici

Když už budete ve Strážnici, prodlužte si výlet poznáváním některých památek tohoto města. Běžně přístupné jsou Veselská a Skalická brána, přesněji - jde o cihlové bašty se střílnami z dob renesance, které se dochovaly jako pozůstatky středověkého opevnění. Od jedné ke druhé ujdete necelé dva kilometry. Za obdiv aspoň z exteriéru stojí i zdejší zámek, původní vodní hrad ze 13. století, posléze přestavěný Žerotíny na renesanční zámek (znovu se otevírá od 1. 5.). A také park kolem něj, s nejdelší alejí platanů ve střední Evropě.
Odsud je to asi 300 metrů ke strážnickému skanzenu, který má o tomto víkendu také otevřeno, abyste se mohli seznámit s lidovou architekturou od 18. století. Ale dost možná se sem vrátíte ještě ten příští, na stavění máje.

Zdroj: Nadace Partnerství, město Strážnice