Zapálit nebo sfouknout plamen svíčky je naprosto banální a nenáročný úkon, který lidé bezmyšlenkovitě prováděli do doby, než byla do domácností zavedena elektřina, se kterou se tu mimo jiné zabydlely i lampy. S vývojem techniky
se jejich ovládání vylepšovalo až k dnešní dokonalosti. A přeci taková malá a obyčejná věc, jakou je běžný vypínač, může zkomplikovat a znepříjemnit život, a to jenom proto, že ho kdosi kdysi umístil zcela bez rozmyslu na nesprávné místo.
Pokud právě připravujete návrh elektroinstalace,
je potřeba vzít v úvahu několik pravidel. Dodržíte-li je, předejdete zbytečným komplikacím a zvolíte-li správný typ, pak zvýšíte komfort bydlení.
Správné místo
Vypínače se standardně instalují ve výšce 100 - 110 cm, v místnostech je plánujeme u všech dveří tak, abychom na ně snadno dosáhli a mohli jsme jimi světlo pohodlně ovládat při odchodu a příchodu. Na chodbách a u schodišť je vhodné instalovat vypínače na jejich začátku i konci, abychom mohli pohodlně zhasnout nebo rozsvítit a nemuseli
se vracet. K dobrému výsledku napomůže alespoň hrubá představa o rozmístění nábytku. Kromě toho, že můžeme předejít jejich zastavění (např. obývací stěnou), zároveň naplánujeme jejich pohodlné užívání. Neměly by například chybět u žádného lůžka, abychom světlo mohli pohodlně ovládat přímo z postele. Stejně praktický bude v blízkosti jídelního stolu nebo sedací soupravy. Samostatnou kapitolu tvoří koupelna, jejíž vlhké prostředí není pro vypínače ideálním společníkem. Podle příslušné normy bychom v ohrožené zóně (v těsné blízkosti umyvadla, vany) měli instalovat modely s označením IP 44, které určuje, že je možné je instalovat ve vlhkém prostředí a v blízkosti vody. U toalet se vyplatí použít vypínače se signalizací, takže každý na první pohled vidí, zda je obsazeno nebo volno.
Vybírejte pečlivě
Nejběžnějším ovladačem je klasický vypínač, kterým „jen“ zapínáme nebo vypínáme světlo. O něco chytřejší jsou modely, které navíc umějí regulovat intenzitu světla. K tomu má vypínač posuvné tlačítko nebo otočné kolečko, nejnovější modely fungují na dotek. Vedle samostatných ovladačů jsou k dispozici typy ve vícenásobných rámečcích, do kterých lze kromě vypínače uložit také zásuvku, ovladač žaluzií, samostatný spínač ad.
Vzhled vypínačů podléhá celkovému pojetí interiéru. Ideální je instalovat kolekce obsahující všechny komponenty, tzn. vypínače, termostat, elektrické, televizní, reproduktorové i telefonické zásuvky, které jsou ve stejném designu, takže interiér působí i díky tomuto nenápadnému detailu uceleně. V nabídce jsou kryty ze speciálních odolných plastů v široké škále barev, rámečky z exotických dřevin nebo skla.
Chytré systémy
I sebehezčí interiér můžeme pokazit nesprávnou volbou vypínačů. V rozlehlých interiérech, kde je použito velké množství lamp, se častokrát stává, že stěnu hyzdí dlouhá řada vypínačů, někdy dokonce i ve dvou řadách. Právě v těchto případech se vyplatí použít některý ze stmívacích systémů. Princip spočívá v tom, že se do jednoho místa svedou všechny světelné okruhy a ty se ovládají pomocí centrály. V praxi to vypadá tak, že stlačením jednoho tlačítka ovládáte předem naprogramovaný světelný okruh, a to nejen zapnutí a vypnutí, ale zároveň i intenzitu světla.
Nezapomeňte:
1. Součástí vypínače může být i ovladač regulace intenzity osvětlení.
2. Tam, kde je to potřeba, zvolte vícenásobné rámečky. Působí kompaktním dojmem.
3. V rozlehlých interiérech použijte stmívací systémy.
-td-
Foto: archiv