Karlovarské obří číše jsou synonymem krásy a tradice. Vznik tohoto unikátního souboru nápojového skla se datuje do roku 1958, kdy jej v karlovarském Moseru vyrobili pro světovou výstavu v Bruselu. Začátky úvah o výjimečných číších ale spadají už do roku 1956, kdy jejich autor, sklářský designér František Chocholatý, začal přemýšlet o unikátních sklenkách, které by měly být úplně jiné než to, co tady kdy bylo doposud. Výjimečné, jedinečné a moderní. A také určené k přípitkům s přáteli. Chocholatý jim ještě přidělil další atributy v průběhu svých příprav – individuální, překvapivé, pro každého hosta šité přímo na tělo. Tak vznikla sada šesti číší, utvářených a nazvaných Autor: archiv podle různých typů lidí, jejich fyziognomií i charakteru. Jména jednotlivých číší jsou Štíhlá dáma, Tlustá Berta, Tlouštík, Měsíční tvář, Dlouhá tvář a Dlouhán (Dlouhý pán).

Každá je jiná a jinak zní

Jednotlivé číše se tedy odlišovaly jedna od druhé svým tvarem, výškou, velikostí a objemem. A tudíž i různým, jedinečným zvukem každého poháru; každá číše zazní při přípitku jinak a celek pak tvoří unikátní akord, který se podobá zvuku zvonících zvonů.

Koupit je dnes můžete ve třech verzích: klasické obří číše, ve střední „normální“ velikosti a nakonec jako sadu miniatur. Při vzniku obřích číší současně v Karlových Varech vznikl i exkluzivní Klub obřích číší, do kterého jsou přijímány různé slavné osobnosti: členové královských rodin i filmové hvězdy.

Zájemce přijímaný do klubu musí složit zkoušku - roztočit jednu obří číši a nalít do ní becherovku. Až se číše zastaví, becherovku musí adept vypít. Roztočení, typické „tančení“ číše, umožňuje její jedinečná konstrukce (přesně posazené těžiště) i pružnost, kterou dovoluje zvláštní složení skla. Členství v Klubu obřích číší se dědí.

Moserovské obří číše jsou dodnes dokonalým výrobkem, podtrhujícím ušlechtilost skvělého vína i zdobícím náš interiér. Jsou vyhledávaným dárkem ke kulatým narozeninám nebo třeba k výročí svatby. Ne nadarmo obdržely hned v roce 1958 nejvyšší ocenění EXPO Brusel, cenu Grand Prix.

-ag- Foto: http://www.moser.com/, http://www.profimedia.cz/