Pájení není jen doménou elektroniků, i když jejich práce nebo koníček vyžaduje použití páječky velmi často. Používají ji ke konstrukci integrovaných obvodů nebo k opravám nejrůznějších zařízení. Potřebují ji ke spojování vodičů a k upevňování různých součástek. Páječka je také užitečná pro spojování velkého množství kovových předmětů: okapů, oplechování. Proto existuje tolik různých pájecích zařízení a příslušenství.

Jakou páječku vybrat a jak ji používat?

Měkké pájení

Existují dva druhy pájení - měkké pájení a tvrdé pájení. Liší se především teplotou, při které se kov zahřívá. Měkké pájení pracuje s nižší teplotu - do 450 °C, kterou jsou schopny vygenerovat jednoduché elektrické páječky. Měkké pájení se používá především v elektronice, modelářství a při drobných opravách. K takovému pájení se používají cínové pájky.

Rychlokurz pájení: Základní techniky, tipy a rady!

Zdroj: Youtube

Tvrdé pájení

Tvrdé pájení se musí provádět při velmi vysokých teplotách - nad 450 °C, kterých se dosahuje výkonnými páječkami nebo plynovými hořáky. Používají se pájecí slitiny mosazi nebo stříbra. Tímto způsobem se spojuje pozinkovaný plech nebo nerezová ocel. Pro lepší pochopení dodávám, že páječka je nástroj a pájka materiál, který po roztavení páječkou zalije a scelí spojované plochy.

Co je to pájka

Pájka je kovová slitina, která má relativně nízký bod tání. Při zahřátí se rozpouští a dostává se mezi spojované díly. Po ochlazení vytvoří pevný a odolný spoj. Pájka se prodává ve formě drátu navinutého na cívce nebo ve formě tyčinek. Nejoblíbenější je cínová pájka, která se běžně používá v elektronice. Existují také speciální slitiny pro pájení mědi nebo nerezové oceli. Na obalu pájky je vždy uvedeno, pro jaké pájení je vhodná a jaké kovy lze s ní spojovat.

Kalafuna a pájecí pasty

Nejběžnějším tavidlem pro měkké pájení je kalafuna, která slouží ke zvýšení přilnavosti cínových pájek. Pájecí pasty se používají především k tvrdému pájení. Pomáhají zastavit oxidaci čištěného kovu, odmašťují povrch a zvyšují přilnavost pájky. Prodávají se v tubách nebo plechovkách.

Pájení opalovací pistolí

Opalovací pistole jsou známé především pro svou skvělou schopnost rozpouštět starou barvu ze dřeva i kovových předmětů. Málokdo ví, že nejvýkonnější opalovací pistole lze použít i k měkkému pájení nebo dokonce k pájení natvrdo. Samozřejmě nebudou tak přesné jako odporové nebo transformátorové páječky, takže se používají spíše pro spojování větších součástek. K pájení jsou zde vhodné páječky s výkonem od 1500 W výše. Dosahují teploty kolem 400-700 °C. K pájení se používá speciální hrotová nebo trubková tryska.

Zdroj: nytimes.com, twi-global.com