Stručný souhrn z článku:

  • Město Palermo na Sicílii, dříve ovládané mafií, prošlo obnovou a nyní je bez vlivu místních gangů.
  • Město má bohatou historii ovlivněnou různými národnostmi a náboženstvími, což se odráží v jeho architektuře a kultuře, nabízí různorodé architektonické styly, včetně normanských, orientálních a barokních prvků.
  • Hlavními atrakcemi města jsou Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, Královský palác, Porta Nuova a Fontana Pretoria.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Město nechvalně proslulé řáděním mafie dlouho patřilo k místům, jimž bylo lepší se vyhnout. Po velkých policejních raziích v 90. letech ale místní klany značně prořídly a dnes už na chod města nemají vliv. Sice se říká, že mafie nikdy nespí, ale podle místních o sobě alespoň nedává vědět.

Palermo se dočkalo obnovy, která byla z velké části financována ze zabaveného majetku zatčených členů místních gangů. V roce 2015 byla jeho historická část dokonce zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Vydejte se na virtuální prohlídku Palermem a prohlédněte si nejzajímavější místa:

Zdroj: Youtube


Střídání stráží

Během historie se v Palermu vystřídala celá plejáda národností, což se odrazilo i v jeho architektuře a kosmopolitním rázu. Palermo bylo založeno už v 7. století př. n. l. a sloužilo jako obchodní překladiště.

Později zde Řekové vybudovali přístav, pak zde přebývali Kartáginci a po nich město dobyli Římané. V roce 831 získali město Arabové a o dvě století později je vystřídali Normané, za jejichž působení zažilo město největší rozkvět.

Po vymření rodu Palermu vládli francouzské a španělské dynastie, a to až do roku 1861, kdy město dobyl Giuseppe Garibaldi a připojil Sicílii k Italskému království.


Jedinečný mix

Během návštěvy Palerma je skutečně co obdivovat. Mísí se zde různé architektonické styly, najdete zde normanské, orientální nebo barokní prvky. Během století zde žili i příslušníci různých náboženství, a to vše se odráží v jedinečné atmosféře města i jeho obyvatelích.

Palermo je živé, chaotické i půvabné a každá jeho čtvrť má jiného ducha. V jeden okamžik můžete obdivovat úchvatnou katedrálu obklopenou palmami a dokonale zastřiženými živými ploty, a po chvíli vás ulice obsypané stánky a hlasití prodejci přenesou na tržiště typická pro země Blízkého východu.

Během procházky narazíte na krásně zrekonstruované historické budovy i zapomenuté uličky s polorozpadlými domy, o něž se nikdo nestará. Palermo zkrátka není dokonale uhlazené město, ale to by od něj vzhledem k historii nikdo ani nečekal.


Co si nenechat ujít?


Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Impozantní budova patří ke klenotům města a je také jednou z největších katedrál v celé Itálii. Její výstavba začala v roce 1184 a v průběhu následujících století byla mnohokrát přestavěna, upravena a doplněna o další budovy. Uvnitř si můžete prohlédnout nádherně vyzdobený interiér a mnoho náboženských, uměleckých a historických artefaktů.

Královský palác

Palazzo reale patří k nejstarším budovám ve městě a byla hlavním sídlem panovníků už od vlády normanské dynastie. Dnes v paláci sídlí regionální vláda a najdete v něm také Muzeum astronomie. Součástí je slavná kaple Cappella Palatina s nádhernou výzdobou.

Porta Nuova

V blízkosti Královského paláce se nachází monumentální brána ze 16. století, jež byla postavena na počest vstupu krále Karla V. do města. Zdobí ji výrazné renesanční prvky s figurami orlů, jež jsou symbolem sicilského senátu.

Fontana Pretoria

K symbolům města patří také nádherná fontána, jejímiž autory jsou florentští umělci Francesco Camilliani a Michelangelo Nacchiero. Zdobí ji jedinečné sousoší tvořené mytologickými postavami. V minulosti byla rozebrána, protože zobrazená nahota pobuřovala zastánce mravnosti, ale později byla opět sestavena do původní podoby.

Další zajímavé památky si můžete prohlédnout v galerii:


Zdroj: www.denik.cz, chilliandchocolate.cz, www.obletsvet.cz