Možná, že jste nad tím nepřemýšleli, ale víte, kolik musí kuchyňská dvířka nebo šuplíky vydržet pohybů tam i zpět? Je to okolo sta tisíc! Právě na takový počet otevření zkouší své produkty většina solidních výrobců kuchyňských sestav. Možná namítnete, že panty a výsuvy nejsou vidět, zato peněženka rozhodně pocítí náklady na jejich pořízení. Pokud hodláte ušetřit právě tady, zadržte! Není škoda vybavit svou kuchyni obyčejnými pantíky a potom nadávat na jejich nepraktičnost? Tiché dojezdy, které zavřou samy kuchyňský šuplík, jen co o něj bokem zavadíte, nebo pneumatické výsuvy horních skříněk ušetří čas a v neposlední řadě i nervy každého kuchaře.

Zaostřeno na horní skříňky

Kuchňské kování Autor: Blum Autor: Blum

Kdo si pořizuje novou kuchyni, má několik možností. Buď zvolit klasická dvojkřídlá horní dvířka kuchyňské linky. Nebo se inspirovat novými trendy a vybrat jednoduchou horní skříňku obvykle obdélníkového tvaru s výsuvem dvířek nahoru. Pokud zvolíte druhou, modernější variantu, můžete vybírat ještě mezi několika typy otvíracích mechanismů.

Posun vzhůru – Na prostor bezkonkurenčně nejméně náročné řešení. Skříňka je vybavena pojezdem, dvířka vyjedou hladce nahoru a nezaberou žádný prostor před skříňkou. Počítejte ale s tím, že nad horní linií kuchyňské linky musí zůstat ještě dostatek místa.

Výklopná dvířka Autor: Hettich ČR Výklopná dvířkaAutor: Hettich ČR

Jednoduše vyklopit – S výklopným systémem se setkáte v kuchyních nejčastěji. A právě tady uvažujte. Stačí vám jednoduchý výklopný mechanismus, nebo si připlatíte za pneumatický systém, který podstatně zvyšuje komfort při manipulaci? Můžete si v prostoru vaší kuchyně dovolit kolmé otvírání dvířek, které zabere víc místa? Nebo musíte počítat s variantou, kdy dvířka částečně zajedou na horní desku kuchyňské linky? Nevyplatilo by se řešit příliš vysokou horní skříňku dvojicí výklopných dvířek nad sebou? Dosáhnete na dvířka v otevřené poloze, nebo je to na vás moc vysoko?

Úchytky? Klidně neviditelné!

Máte naplánovanou celou kuchyňskou sestavu a zbývá už jen zdánlivě drobný detail – úchyty. Kromě pantů a pojezdů ale právě úchyty rozhodují o tom, jak bude běžný provoz kuchyně hladký a bezproblémový. Kromě funkčnosti nezapomínejte na design, může se stát, že úchyty celou kuchyň pozvednou, anebo naopak zazdí. Co se materiálů týče, můžete vybírat z celé škály od nerezu po dřevo, nebo keramiku. Při výběru se řiďte celkovým stylem kuchyně, rozhodně si nechejte poradit od profesionálů v kuchyňském studiu. Důležitá je také bezpečnost. Pokud jste mírně řečeno neobratní, nebo máte malé a divoké děti, z kuchyňských úchytek se snadno může stát nebezpečná zbraň.

Kuchňské kování Autor: Blum Autor: Blum

Líbí se vám minimalistický styl? Potom zvolte „neviditelné“ úchytky. Ne že by na dvířkách chyběly, to by asi nebylo příliš praktické. Prostě jen nejsou vidět – mají podobu profilů zabudovaných do horní hrany dvířek. Nejmodernější je pak otvírání bezmadlové – dvířka jsou zavěšena na speciálním závěsu s pneumatickým uvolňovacím systémem. K jejich otevření a zavření postačí pouhé lehké přimáčknutí rukou, nebo nohou. Problémem pak ovšem je, že se místa na skříňkách více špiní a třeba u lesklých povrchů je to vyloženě nevhodný systém.