Serpentine Gallery patří k jedněm z nejoblíbenějších galerií moderního umění v Londýně. Každoročně do ní zavítá více než 750 tisíc návštěvníků, kteří se také mohou během léta a podzimu podívat do pavilonu, který navrhuje vždy nějaký slavný architekt.

Autor: archiv Projekt dočasných pavilonů od slavných architektů letos funguje už devátým rokem a dosud se zde představili Rem Koolhaas a Cecil Balmond společně s kanceláří Arup (2006); Álvaro Siza a Eduardo Souto de Moura s Cecil Balmond (spolupráce Arup, 2005); ateliér MVRDV (spolupráce Arup, 2004 - dosud nerealizováno); Oscar Niemeyer (2003); Toyo Ito (spolupráce Arup, 2002); Daniel Libeskind (spolupráce Arup, 2001) a Zaha Hadid (2000).

Pro výběr některého z hvězdných jmen platí ještě podmínka toho, že nesmí mít do té doby na území Spojeného království realizovanou žádnou stavbu. Loni Pavilon pro Serpentine Gallery navrhli dánský umělec Olafur Eliasson a norský architekt Kjetil Thorsen, zakladatel slavné norské kanceláře Snohetta. Pavilon se otevíral v srpnu 2007 a navštívit ho bylo možné do loňského listopadu. Koncipován byl jako „laboratoř“, kde se každý pátek večer odehrávala nějaká akce: performance, představení nebo umělecký experiment. Program vyvrcholil 48hodinovým maratónem, který měl představit „architekturu pro všechny smysly“.

Autor: archiv Koncept stavby od Olafura Eliassona a Kjetila Thorsena byl velmi spektakulární a dynamický: jejich stavbu v podstatě formovala spirála rampy, která vedla nahoru na střechu pavilonu, a z níž je skvělý výhled na Kensingtonské zahrady. Dánsko-islandský umělec Olafur Eliasson žije v Berlíně, kde má vlastní studio. Kromě velkého projektu The weather project v Tate Gallery v roce 2003 vydává také architektonický časopis a aktuálně připravuje islandské Národní hudební a konferenční centrum Reykjavíku. Kjetil Thorsen je jeden ze zakladatelů kanceláře Snohetta, která mezinárodní věhlas vzbudila především vítězstvím v mezinárodní soutěži na Alexandrijskou knihovnu v Egyptě (2001).

-var-

Foto: Serpentine Gallery