Na fasády se nejčastěji používá smrk, borovice, modřín, olše nebo dub. Důležité je, aby bylo dřevo dobře vysušené a mělo správnou vlhkost - 15 až 18 %. Bez ohledu na druh dřeva použitého na fasádní desky je třeba je chránit proti vlhkosti, plísním a ohni.

Na výběr jsou laky, barvy, lazury i dekorativní impregnace, které navíc dodají dřevu pěkný vzhled.

Podoba fasádních prken

Na fasádu se nejsnadněji instalují předem ošetřená prkna, která mají speciální profily pro spojení na pero a drážku nebo s přesahem. Prkna lze upevnit svisle (pak z nich rychleji stéká dešťová voda a nehromadí se na spojích), vodorovně nebo šikmo - podle toho, jakého vizuálního efektu chceme dosáhnout.

Svisle kladená prkna se obvykle používala u vysokých hospodářských staveb (stodoly, mlýny), zatímco jejich vodorovné uspořádání je chytlavým prvkem moderní architektury.

Horizontální instalace fasády ze dřeva:

Zdroj: Youtube

Jak udržovat dřevěnou fasádu

Dřevěná fasáda vyžaduje údržbu a péči. V závislosti na použitém ochranném prostředku na dřevo by se měla obnovovat jednou za dva až osm let. Je dobré, když má dům s dřevěnou fasádou velký okap, protože ten ji chrání před přírodními živly - nadměrným slunečním zářením a deštěm.

Dřevo lze použít jako dekorativní obklad stěn u dřevostaveb nebo jako vrchní vrstvu stěn budov jakékoli technologie - jako obklad celé fasády nebo její části - štítu, vikýře, podhledu.

Režim údržby a délka ochrany

Lakování chrání dřevěnou fasádu před biologickou korozí, vodou, sluncem, mechanickým poškozením a také zvýrazňuje kresbu dřeva a oživuje barvu – doba ochrany dva roky.

Nátěr speciální nátěrovou hmotou chrání fasádu před růstem hub a mechanickým poškozením, ale zakrývá kresbu dřeva – doba ochrany pět až osm let. Moření brání růstu hub a plísní, zvyšuje odolnost proti UV záření, zabraňuje blednutí fasády a dodává jí barvu – doba ochrany čtyři roky.

Impregnace brání růstu hub a plísní, chrání před ohněm a hmyzem, zpomaluje stárnutí, brání pronikání vody a zvýrazňuje kresbu – doba ochrany pět let.

Dřevěná fasáda jako ekologická dekorace

Použití dřeva jako povrchové úpravy fasády dodá budově přírodní, ekologický charakter a umožní jí jemně splynout s okolím. Důležité je zachovat správné proporce a vhodnou kombinaci textur a barev.

Poměrně tmavé modřínové dřevo může efektně kontrastovat s bílou omítkou. Takto kontrastní kompozice dá vyniknout kráse dřeva.

Důležité je, aby bylo dřevo kvalitně chráněno. Osvědčil se nátěr bezbarvým impregnačním prostředkem, základním nátěrem a dvěma vrstvami vrchního nátěru.

Zdroj: thespruce.com, familyhandyman.com