Nezapomínejte na základní péči o garáž

Nejen přes zimu, ale při jakékoliv nepřízni počasí je lepší auto parkovat v garáži. Ochráníte tak životnost mnohých částí automobilu, ale ušetříte si i spoustu starostí. V zimě garáž umožňuje auto chránit před kolísavými teplotami, sněhem a mrazem. Zejména baterka vám poděkuje a vy ráno bez problému nastartujete. Další výhodou je také to, že před jízdou nemusíte seškrabovat námrazu nebo ometat sníh.

Přes zimu je nezbytné odvětrávání garáže, aby se zde netvořila vlhkost. Autor: Lomax Přes zimu je nezbytné odvětrávání garáže, aby se zde netvořila vlhkost.Autor: Lomax

Garáž je však potřeba na zimu vhodně připravit. Určitě by měla mít odvětrání, aby se uvnitř nedržela vlhkost. Pravidelně kontrolujte, zda nejsou větrací mřížky zanesené. Také zajistěte, aby se teploty pohybovaly vždy nad nulou. Ale pozor, pokojová teplota může v kombinaci s rozpuštěnou vodou se solí vést ke korozi. Obecně se snažte udržovat garáž v suchu. Pravidelně vytírejte a ujistěte se, zda jsou odtokové kanálky průchozí. 

Čeká vás jarní úklid, možná i oprava či výměna garážových vrat

Na jaře je vhodná příležitost dát garáž zase do pořádku. S posledním sněhem odtaje i voda, která tam za zimu pravděpodobně nadělala pěkný nepořádek. Podlaha v garáži je proto to první, na co byste se měli zaměřit. Prvně vykliďte co největší plochu. Podlahu následně zbavte hrubých nečistot třeba koštětem nebo vysavačem. K samotnému čištění vám pak dobře poslouží zahradní hadice nebo wapka. Skvrny od oleje na podlaze v garáži nejlépe vyčistíte speciálním přípravkem, ale můžete použít i běžné odmašťovače. Po umytí nezapomeňte garáž nechat dobře vyschnout a vyvětrat.

Montáž nových garážových vrat může být lepším řešením, než náročná oprava. Autor: Lomax Montáž nových garážových vrat může být lepším řešením, než náročná oprava.Autor: Lomax

Další důležitou částí jsou garážová vrata. Kvůli udržení požadované teploty pravidelně kontrolujte gumové těsnění. Nezapomínejte také kontrolovat vodicí lišty, které by měly zůstávat promazané. Jsou dveře už staré? Možná by se vyplatilo investovat do nových. Oprava garážových vrat vás může přijít zbytečně draho.

Nové dveře vám navíc zajistí větší bezpečnost a díky novým technologiím mohou být skvělé také pro vaše pohodlí. Chytré ovládání už je dnes naprosto běžná součást garáží. Při výměně vrat se přitom nemusíte bát zásadních stavebních úprav. Například sekční garážová vrata se vyrábí podle individuálních potřeb a při montáži se nezasahuje do okolního zdiva. Montáž garážových vrat zabere jen pár hodin. Můžete si vybrat i garážová vrata posuvná, rolovací nebo dvoukřídlá.

Vezměte to od podlahy – to platí i v garáži

Důkladný úklid garáže může také odhalit různé nedostatky. Pokud jsou na zemi kromě skvrn od oleje praskliny nebo je povrch jinak poničený, měli byste zvážit opravu podlahy v garáži. K prasklinám může docházet právě kvůli nedostatečnému odvodnění. K opravě prasklin budete potřebovat penetraci a opravnou hmotu. Vyplnění prasklin není dlouhodobým řešením, ale na nějakou dobu vydrží.

Péče o garáž po zimě začíná od podlahy a zahrnuje i kontrolu garážových vrat. Autor: Lomax Péče o garáž po zimě začíná od podlahy a zahrnuje i kontrolu garážových vrat.Autor: Lomax

Betonová podlaha v garáži může být v některých místech vydrolená, případně nerovnoměrná. Pro vyrovnání povrchu dobře poslouží samonivelační hmota neboli samonivelační stěrka. Prvním krokem je stejně jako u předchozího postupu důkladné očištění a nanesení penetrace. Hmota se rozprostírá pomocí hladítka. Jedná se však o složitější proces. Zvažte proto, jestli by nebylo lepší svěřit práci profesionálům.

Čas na nový nátěr podlahy v garáži

Některé nedostatky lze vyřešit méně náročným způsobem. Ideálním řešením je nátěr podlahy v garáži. Povrch tím nejen omladíte, ale zároveň si v budoucnu zajistíte snadnější údržbu a úklid. Pokud jste podlahu řádně vyčistili, první část máte za sebou. Při nátěru postupujete vesměs stejně, jako třeba při malování zdí. Nicméně nezapomeňte natřít i pár centimetrů vysoký pruh na zdech. Ochráníte tím omítku například při úklidu podlahy mokrým hadrem nebo hadicí.