Prořezávání ovocných keřů není nic složitého. Je především nutné odstranit staré větve a slabé výhony. Dále také zkypřit, odplevelit a přihnojit kompostem půdu a po vydatné zálivce ji ještě zamulčovat. Každý druh ovocného keře ale potřebuje jinou péči.

Rybízu odstraňte třetinu starších větví

Rybízový keř by měl mít přibližně 8 až 12 větví. Nejvyšší úrodnost má na dvouletých a tříletých větvích. Každý rok se proto zmlazuje tak, že se třetina starších větví po odplození uřízne těsně u země a nahradí čtyřmi silnými a nezkrácenými výhony.

U stromkového rybízu se odstraňují suché a staré větve a prosvětluje se střed korunky, aby měl výsledný rybíz maximálně deset větví. Všechny zbylé větve se zkrátí o třetinu. Zkontrolujte také uvázání kmínku a stejně jako keře, tak i stromky rybízu přihnojte, zalijte a případně zamulčujte.

Zdroj: Youtube

Stromkový angrešt prosvětlete

Po sklizni se korunka angreštu musí prosvětlit. Nevyzrálé výhony proto odstraňte, zbavte se suchých i nemocných větví a nechte pouze 6 až 7 silných a zdravých. Zkrácení větví ale nechte až na jaro. Hlavní větve pak zkraťte o třetinu a postranní zhruba o polovinu.

Staré výhony ostružiníku ořežte a přidejte kompost

Po odplození ostružiníku odstraňte z porostu staré (zhruba čtyřleté výhony) a poškozené nebo slabé letorosty. Na zimu k nim přihrňte půdu. Ostružiníkům také prospěje, když půdu každý rok doplníte o rašelinový substrát a kompost. Druhý rok po výsadbě rostliny vytvoří 2 až 4 výhony o délce až 4 metry, na nichž pak vyrůstají plody. Tyto výhony je nutné v době kvetení, tedy na začátku léta, vést po opoře, aby měly budoucí plody dostatek slunce.

Řez maliníku závisí na tom, kolikrát za rok keř plodí

Stále plodící odrůdy maliníku plodí na jednoletých i dvouletých výhonech, jednou plodící jen na dvouletých. Řez po sklizni malin se u nich proto liší. U jednou plodících maliníků seřízněte odplozené dvouleté výhony u země (jsou tmavší) a z jednoletých odstraňte ty zaschlé nebo poškozené. Ponechte jen silné jednoleté, které budou plodit příští rok, a zkraťte je o třetinu.

Po ukončení červencové sklizně dvouleté u země uřízněte a odplozené jednoleté na podzim zkraťte rovněž asi o třetinu. Pokud byste odstranili i je, přišli byste příští rok o červencovou sklizeň.

Zdroj: Youtube

Borůvka řez nepotřebuje

Borůvka kamčatská patří mezi první sklízené drobné ovoce. Nejlepší dobou k řezu je podzim po shození listů nebo velmi brzké jaro, kdy rostlina ještě nezačala rašit. Borůvku není nutné řezat, dělá se to, jen když chcete keř prosvětlit a obvykle se ponechává až 12 hlavních silných výhonů s mladými pruty uprostřed. Ponechávají se především vzpřímené výhony, převislé nebo vodorovné je vhodné odstranit.

Zdroj: ireceptar.cz, abecedazahrady.dama.cz