Stavba svépomocí

Jak ušetřit peníze? Češi v letošním roce chtějí šetřit na stavebních firmách, převážná většina výstavby rodinných domů nebo rekonstrukcí bude realizována svépomocí, tedy vlastními silami, popř. za pomoci známých či příbuzných. Takovým způsobem chce letos stavět 58 % dotázaných, dalších 20 % bude kombinovat výstavbu svépomocí se zapojením odborné firmy. Plně na stavební firmy se spolehne jen 22 % stavebníků. Uvedené údaje pocházejí z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Xella.

Hlavními důvody stavby svépomocí je nedostupnost úvěrů a snaha ušetřit. Plných 38 % stavebníků připouští, že si za současných podmínek nechtějí nebo nemohou vzít úvěr. Dalších 32 % uvedlo, že chtějí pomocí stavby svépomocí ušetřit. Odbornou firmu by pro stavební práce zvolilo 13 % lidí, ale nemohou si ji za současné finanční situace dovolit.

Kutilem z donucení?

Česká republika je sice zemí kutilů, ale hlavním důvodem výstavby svépomocí není záliba ve stavbách a manuální zručnost, ale snaha ušetřit. Jen 9 % lidí uvedlo, že stavět chtějí sami, protože je to baví. Pro zapojení do stavebních činností se rozhoduje dalších 8 % osob jen proto, že ve svém okolí nemůže najít vhodnou stavební firmu.

Méně staveb, více rekonstrukcí

Vysoké ceny úvěrů a jejich nedostupnost ovlivňují i počet nově postavených budov. Trh s novým bydlením bude dle vyjádření odborníků stagnovat a část domácností se zaměří spíš na rekonstrukce stávajícího bydlení.

Většina lidí, kteří se chystají kupovat zdicí materiály, je použijí na rekonstrukci. Nakupované zdicí materiály podle průzkumu Ipsos zamíří v 91 % na rekonstrukci, pouze 9 % bude využito na výstavbu nového bydlení.

Na rekonstrukci se letos chystá každá čtvrtá česká domácnost. Obyvatelé ČR především chtějí zlepšovat svůj bytový fond, který je ve srovnání se západní Evropou stále zastaralý, průměrné stáří bytu či domu u nás dosahuje téměř 40 let. Rekonstrukcím navíc nahrává i fakt, že čtyři z pěti českých domácností bydlí ve vlastním bytě či domě. Podíl vlastnického bydlení je v České republice jeden z nejvyšších v Evropě.

Oblíbený stavební materiál

Při výběru materiálu pro stavbu a rekonstrukci stavebníci vybírají podle tří kritérií. Prvním je jednoduché použití a opracovatelnost (89 %), druhým kvalita materiálu (86 %) a na třetím místě je cena (81 %). Velkou důležitost přikládají stavebníci i dobrým tepelným i zvukovým izolačním schopnostem. Nejznámější značkou zdicích materiálů v ČR je jednoznačně Ytong, který zná 84 % dotázaných v průzkumu. Ostatní stavebniny získaly méně než 65 %.

Zdroj: xella.com, abf.cz