Meloun, brambora, okurka, nebo hruška?

Botanicky tato rostlina nemá s melounem nic společného, pochází z čeledi lilkovitých, což připomínají hlavně drobné bílé nebo modrobílé květy, které se výrazně podobají květům brambor. Název pepino souvisí se španělským výrazem pro okurku, v angličtině se této zelenině dokonce přezdívá "sweet cucumber" (sladká okurka). Ani s okurkou však u pepina nenacházíme kromě vzpřímeného růstu mnoho společných znaků. Aby se to ještě více zamotalo, některé hlasy tvrdí, že pepino chutná jako hruška. Tak co to vlastně je?

Pepino (Solanum muricatum) Autor: Shutterstock.com Pepino (Solanum muricatum)Autor: Shutterstock.com

Přistupme k pepinu jako k samostatnému druhu. Rostlina nese latinský název Solanum muricatum a pochází pravděpodobně z oblasti Peru a Kolumbie. V našich podmínkách se pěstuje většinou v nádobách - při vysazení do volné půdy se může stát, že se pepino sice pěkně rozroste, ale rozkvete později a jeho plody nestačí uzrát do prvních mrazíků. Sazenici proto raději umístíme do květináče o průměru ne větším než 30 cm. Pokud všechny plody nedozrají koncem léta, postavíme nádobu na světlé a teplé místo v bytě, kde ještě postupně dozrají.

Přes zimu pak pepino potřebuje klid. Rostlinu ostříháme, uložíme do chladnější místnosti a omezíme zálivku. V novém roce si pak snadno namnožíme nové rostliny řízkováním.

Plody pepina dozrávají obvykle koncem srpna. Zelená slupka žloutne a objeví se na ní tmavozelené až fialové pruhy. Před konzumací pepino jen oloupeme a s dužninou můžeme naložit podobně jako s jiným sladkým ovocem - dá se jíst jen tak, nebo ji lze nakrájet do ovocného salátu či zmrzlinového poháru. Jestliže je úroda bohatá, můžete z těchto chutných plodů vyrobit i marmeládu.