Bambus Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Přitom vyžadují jen minimální péči, poté co se ujmou na správně vybraném stanovišti. Pak o ně pečujeme pouze tak, že probíráme stébla - odstraňujeme stará a poškozená. Tím se rostlina prosvětlí a začnou jí dorůstat stébla nová a silná. Probírat stébla ale začneme až třetím nebo čtvrtým rokem po výsadbě.

Vhodné stanoviště

Kam je vysadit? Ideální pro vysazení bambusu je místo s dostatkem vláhy a světla, které je zároveň chráněné před větrem – zejména severním a východním. Přitom platí, že vysoké odrůdy chtějí co nejvíce slunečnou polohu, nižší budou vděčné spíše za stín. Pokud chcete vědět o bambusech něco víc, jejich rozdělení, druhy, zimuvzdornost apod., podívejte se na zajímavou stránku www.bambusy.info nebo diskutujte na jejich fóru.

Stanoviště se určuje v zimě, podle toho, jak vypadá v nejchladnějším období roku, jak zde fouká vítr a svítí slunce (tato kombinace rostlinám škodí), vyhnout se je třeba mrazovým kotlinám.

Půda

Půdu nevyžadují bambusy nijak zvláštní, nejsou náročné, rostou dobře jak v mírně kyselé, tak i neutrální půdě.

ČTĚTE TAKÉ:

Zálivka

První dva roky po vysazení musíme bambusu zajistit stálý přísun vláhy, vyhneme se ale zamokření kořenů (tato rostlina nesmí stát v bažinatém místě). V horkém létě kořeny nesmějí vyschnout, na zálivku je třeba dohlížet. Starší rostliny už kratší suché období zvládnou.

Hnojení

Bambus Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Bambus potřebuje kromě dalších živin zejména dusík. Hnojí se brzy na jaře organickými nebo průmyslovými dusíkatými hnojivy.

Použití mulčovací kůry

Tato rostlina má mělký kořenový systém, a tak se pro jeho ochranu využívá nastýlka mulčovací kůrou nebo listím, která ji chrání před vysycháním mrazy a omezuje růst plevelů kolem. Později se ke stéblům přihrábne spadané bambusové listí, které bude plnit funkci této potřebné nastýlky a funkci hnojiva.

Kořenové zábrany určí směr růstu

Růst u druhů, které se nežádoucím způsobem rozrůstají, musíme usměrňovat pomocí tzv. kořenové zábrany. Je to silná a pevná fólie s dlouhou životností, která zabraňuje, aby se bambusy nerozrůstaly nežádoucím směrem.

Zabezpečíme-li vše, co bylo výše popsáno, určitě se bambusům bude i v našich českých zahradách dařit a nebudou nám pro zlost, ale pro radost.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com