Pro začátek si rozmyslete, jaké druhy vypěstujete. Pokud totiž zasadíte dvě odrůdy blízko sebe, prodloužíte si sklizeň – jedna bude plodit v červenci, jiná v srpnu. Aby se vám borůvky urodily ve velkém, máme pro vás 5 tipů, jak zajistit opravdu bohatou úrodu borůvek. Také mrkněte na video:

Zdroj: Youtube

Zasaďte borůvky do vhodné půdy

Borůvkové keře potřebují pro růst kyselou půdu a pro bohatou úrodu slunce. Najděte jim vhodné místo na zahradě, nebo ve větším hliněném květináči. Keře sázejte ještě do zmrzlé půdy, ideálně na začátku i na konci jara, ale lze kdykoliv během roku.

Nezapomínejte, že nejen vy si na borůvkách pochutnáte. Proti ptákům chraňte keříky pletivem či klecí.

O rostliny borůvek pečujte

Pravidelná zálivka z dešťové vody každý týden udrží v zemi správnou kyselost. Pokud je období nezvykle suché, zalévejte rostlinky častěji. V květináčích by půda neměla nikdy vyschnout, zároveň je nepřelévejte, aby byla zcela mokrá.

Potřebné živiny můžete keřům dodat tekutým hnojivem pro kyselomilné rostliny. Ale nepřehánějte to – o použití hnojiva se ujistěte na štítku rostlin.

V prvních dvou letech nemusíte keříky prořezávat. Stačí odstranit křížící se a mrtvé větve. Pokud o borůvky pečujete dobře, odvděčí se vám bílými až narůžovělými květy.

Kdy borůvky sklízet?

Na sladkou odměnu se můžete těšit za pár týdnů od výsadby. Sklizeň většinou nastává mezi červnem a srpnem, záleží na odrůdě. Zaměřte se pouze na modré bobule, které jdou snadno odtrhnout a jsou chutné. Nebojte, bude jich dost, jeden keř totiž může vyplodit až osm litrů bobulí. Zelené ještě nejsou zralé, a tak je na keříku ještě pár dní nechte.

Co s borůvkami dál?

Přes zimu keře vaši péči spíše nepotřebují, zimě totiž odolají dobře. Nebezpečné jsou pro ně kolísavé teploty, které je probudí. Chránit je můžete vrstvou mulče a přikrývkami.

A co se týče sklizených bobulek, skvělé jsou do sladkých knedlíků, buchet nebo jen tak na zobání. Dobrou chuť!

Zdroje: thespruce.com, gardenersworld.com