Muškáty, známé také jako pelargonie, patří mezi nejoblíbenější balkonové květiny. Kvetou delší dobu – obvykle od května až do prvních podzimních mrazíků. K tomu však potřebují správnou péči a výživu. Naštěstí si můžete vytvořit vynikající, cenově výhodné domácí hnojivo, jehož základní surovinou je docela obyčejný plevel - pampelišky a kopřivy.

Vytvoření a použití kopřivového nebo pampeliškového tekutého hnoje je opravdu velmi jednoduché a poradí si s ním i začátečník. Nejprve naplňte velký kbelík nebo jinou nádobu 10 litry vody. Do vody přidejte 1 kg kopřiv nebo pampelišek. Kbelík postavte na tmavé místo. Pokud je to možné, pevně jej zakryjte, abyste minimalizovali uvolňování nepříjemného zápachu. Směs nechte kvasit 10 až 14 dní a během této doby její obsah občas promíchejte. Tekuté hnojivo je hotové, když z povrchu zmizí veškerá pěna.

Zdroj: Youtube

Jak správně hnojit muškáty plevelem

Před použitím zřeďte vytvořený tekutý hnůj vodou v poměru 1 : 10. Hnojivo aplikujte na muškáty jednou za 2 až 3 týdny (během této doby ho uchovávejte v dobře uzavřené nádobě tam, kde vás nebude obtěžovat jeho zápach, který se i přes veškerou péči občas uvolní). Nezapomeňte, že přehnojení může být pro rostliny škodlivé. Nikdy to tedy s aplikací tohoto prostředku nepřehánějte, protože i přírodní hnojiva mohou být ve vysokých koncentracích škodlivá.

Další tip na hnojivo pro muškáty

Mezi další pomocníky, kteří umí zajistit bujnější kvetení muškátů, patří obyčejné droždí. Je levné, obsahuje mnoho živin a rostliny jej milují, proto jim připravte tento životabudič, který stojí pár korun. Postup výroby hnojiva je naprosto jednoduchý. Připravte si jednu kostku droždí a rozdrobte ji do jednoho litru vody. Tekutinu nechte 14 dnů kvasit a poté ji zřeďte v poměru 1 : 3 (3 díly vody) a zalijte muškáty.

Zdroj: nasezahrada.cz, magazinzahrada.cz