Stručný souhrn z článku:

  • Pěstování otužilých odrůd ve skleníku nevyžaduje vytápění, je možné využít kompost pro získání tepla.
  • Důležitá je příprava skleníku, včetně umytí oken a přípravy půdy s kompostem a organickým hnojivem.
  • Rostliny ve skleníku vyžadují pravidelnou zálivku a péči, včetně probiotik pro posílení imunity.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Pro pěstování otužilých odrůd ve skleníku nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, povoláte do práce užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. Kromě skleníku můžete zeleninu pěstovat i v pařeništi nebo fóliovníku.

Před vysetím je důležitá poctivá příprava a úklid. V první řadě umyjte okna skleníku, aby se k rostlinám dostalo co nejvíce slunečního svitu, kterého je v zimě pomálu.

Záhony ve skleníku vyplejte a zlehka zryjte. Pokud jste půdu na podzim ještě nehnojili, vpravte do ní vyzrálý kompost a organické hnojivo, abyste půdě vrátili odčerpané živiny.

Jak zajistit funkční ohřev? Do půdy zapracujte vrstvu nevyzrálého kompostu a na něj nasypejte zhruba 20 cm zeminy, aby vám nehotový kompost přemírou živin nespálil budoucí rostliny. Nevyzrálý a dosud pracující kompost umí zahřát sám sebe a teplo z rozkladu organické hmoty se uvolňuje do okolí až po dobu tří týdnů.

Připravené záhony se zarytým kompostem nebo hnojivem ještě doporučujeme zalít odstátou vodou s probiotiky. Tyto užitečné bakterie dodají každé části rostlinky spoustu živin a ochrání je před útoky patogenů.

Zdroj: Youtube

Tyto druhy odolné zeleniny můžete bez obav pěstovat ve skleníku:

  • Kořenová zelenina – ozimé odrůdy mrkve a petržele
  • Kapusta – hlávková, růžičková i kadeřávek
  • Cibuloviny – ozimé odrůdy cibule i česneku, šalotka
  • Hrách – na začátku zimy vysejete, na jaře sklízíte sladké lusky
  • Fazole – ověřené přezimující odrůdy jsou Aquadulce Claudia a Super Aquadulce
  • Listová zelenina – špenát, zimní salát Arctic a polníček

Jak pečovat o rostliny ve skleníku

Rostliny nemusíte zalévat každý den plnou konví, jako je tomu v letní sezóně, ale jednou za 3 dny si zálivku zaslouží. Voda by měla mít stejnou teplotu jako půda. Nejlepší je mít v rohu skleníku průběžně doplňovanou konev.

Těsně před zaléváním do ní přidejte víčko probiotik pro rostliny. V půdě nasycené kompostem nebo sypkým organickým hnojivem budou jako doma. Rostliny mohou mít vlivem chladu nebo výkyvů teplot sníženou imunitu, kterou jim užitečné bakterie pomohou zvýšit.

Zdroj: ireceptar.cz, homeincube.cz, zahradkarskaporadna.cz