Skleník by neměl chybět na žádné zahradě. Nejen že obsah chrání před deštěm, ale také před větrem, sněhem a mrazem. I proto je pro předpěstování mnohem vhodnější než otevřený záhon, kde ještě nejsou ideální podmínky.
Výsev ve skleníku můžete provádět o pár týdnů dřív, díky tomu si prodloužíte i dobu sklizně. Ve skleníku se bude dařit zejména teplomilným rostlinám, jako jsou papriky, rajčata nebo lilky.
Co byste měli vědět o skleníku:
Náš tip: Pokud nevíte, kam dát přezimovat rostliny v nádobách, vhodným řešením je právě skleník.
Výběr vhodného typu skleníku
Věděli jste, že neexistují jen nevytápěné, ale i vytápěné skleníky? V nich můžete pěstovat jak teplomilné druhy ovoce a zeleniny, tak i tropické rostliny.
Pokud chcete pěstovat zeleninu bez ohledu na roční období, je vytápěná varianta jasnou volbou. Co se týče typu konstrukce, můžete si vybrat volně stojící skleník, ale i skleník umístěný ke stěně domu.
Co můžete pěstovat ve skleníku?
Ve skleníku můžete pěstovat prakticky cokoliv. Bude se v něm dařit košťálové a listové zelenině, ale i lilkovitým rostlinám. V případě zajištění ideálních světelných a tepelných podmínek a vhodné vlhkosti vzduchu můžete pěstovat i fíky, citrusy či mučenky.
Při pěstování zeleniny ve skleníku si dejte pozor na to, že ne všechny druhy zeleniny jsou kompatibilní. Jestli je budete sázet vedle sebe, nebude se jim dařit. Například papriky není vhodné pěstovat vedle rajčat. A proč se některým druhům zeleniny nedaří ve společnosti jiných druhů?
Důvodem mohou být rozdílné nároky na prostor, živiny a vodu. V případě nevhodného sousedství může dojít k přenosu různých chorob a škůdců.
Co musíte zvážit před výsadbou?
Zelenina ve skleníku by měla mít dostatek prostoru. Díky vhodným rozestupům mezi rostlinami se budou moct optimálně rozvíjet, úroda pak bude překvapivě bohatá. Půda ve skleníku nesmí obsahovat plevel, zajistěte, aby byla dostatečně zkypřená a zásobená živinami. Půdu můžete obohatit o kompost nebo hnojivo.
A co výsev ve skleníku?
Ty druhy zeleniny, které budou mít nejdelší dobu zrání, je nutné dávat do skleníku jako první. Zatímco některou zeleninu je vhodné předpěstovat na okenním parapetu v květináčích (papriky, rajčata), jinou můžete vysévat přímo ve skleníku (salát a ředkvičky).
Pokud rostliny předpěstujete na parapetu doma, zajistěte, aby nebyl po přesazení rozdíl v teplotách nijak výrazný.
Jak se starat o rostliny ve skleníku
Zálivka ve skleníku musí být individuální podle typu rostlin. Dávejte si pozor na přemokření. Zelenina ve skleníku potřebuje pravidelný přísun čerstvého vzduchu, aby v létě nedocházelo k jejímu přehřívání. Sežehnutí v létě mohou zabránit stínicí tkaniny.
V případě, že pěstujete rostliny, které mají rády teplo – a najednou se prudce ochladí o více stupňů, musíte nevytápěnému skleníku teplo dodat. Například ve formě ohřívače na čajové svíčky nebo topného ventilátoru.
Na začátku roku zajistěte i dodatečné osvětlení. Nezapomínejte hnojit. Choroby a škůdci se ve skleníku množí rychle, proto nezanedbávejte pravidelnou kontrolu.
Zdroj: hartley-botanic.co.uk, rhs.org.uk