1. Velikost a členitost zahrady

Základním faktorem pro výběr sekačky na trávu je velikost plochy, pro kterou bude určena. Od tohoto parametru lze odvodit doporučenou šíři jejího záběru sečení i to, zda bude vhodnější sekačka s elektrickým, nebo s benzinovým motorem. „Pro menší plochy (cca 750 m²) zcela postačí elektrická sekačka. Výhodou těchto sekaček je nižší hmotnost, snazší manipulace, minimální nároky na údržbu a příznivější pořizovací cena i provozní náklady,“ radí Petr Tichý, specialista technické podpory ze společnosti HECHT.

Na větší plochy (nad cca 750 m²) je vhodnější zvolit benzinovou sekačku. Tyto sekačky mají zpravidla větší výkon než sekačky elektrické, nejsou závislé na přívodu elektřiny, a navíc bývají vybaveny řadou vylepšení, která péči o velkou plochu usnadní.

Pro členité plochy s množstvím stromů, keřů, záhonů nebo jiných překážek je vhodnější zvolit sekačku s benzinovým motorem nebo akumulátorovou sekačku. Odpadne tak manipulace s elektrickým kabelem, který by byl v případě takto členité plochy velmi omezující, a hrozilo by nebezpečí jeho zamotání nebo náhodného přeseknutí.

Benzínová sekačka HECHT Autor: Hecht Benzínová sekačka HECHTAutor: Hecht

Elektrická sekačka HECHT Autor: Hecht Elektrická sekačka HECHTAutor: Hecht

2. Typ travní plochy

Důležitou roli při výběru sekačky hraje také typ travní plochy, kterou by měla zvládnout. Pro trávník reprezentativního typu je nejvhodnější sekačka vřetenová, která je díky kvalitnímu čistému střihu velmi šetrná k trávníku.

„Ručně poháněné vřetenové sekačky jsou vhodné pouze pro malé plochy a u motorových vřetenových sekaček je třeba se připravit na to, že jejich pořizovací náklady jsou několikanásobně vyšší než u klasických rotačních sekaček. Složitější je i jejich údržba, především ostření vřetena. Chybu v tomto případě neuděláte ani zvolením rotační sekačky, ale je nutné, aby disponovala možností nastavit výšku od cca 20 mm. Pravděpodobně se neobejdete bez vhodného pomocníka na zarovnání okrajů trávníku, tím se může stát např. vhodný vyžínač nebo nůžky,“ vysvětluje Petr Tichý.

Snadnější volbu budete mít při výběru sekačky pro údržbu běžného trávníku plnícího rekreační funkci, ten zvládnou všechny rotační sekačky. Pro trávník tohoto typu bude pravděpodobně dobrou volbou sekačka s více stupni nastavení výšky sečení a s možností využívat funkci mulčování. Pro trávník lučního typu nejsou běžné rotační sekačky příliš vhodné, proto je lepší poohlédnout se po sekačce lištové nebo bubnové.

Trávník na podzim Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

3. Jak často budete trávu sekat

Při výběru pamatujte také na to, jak často budete trávu sekat. Pro časté pravidelné sečení může být zajímavá sekačka s funkcí mulčování, při kterém je tráva rozsekána na drť a vrácena zpět ke kořínkům jako přírodní hnojivo. Zároveň pokud sečete v pravidelných intervalech tak, aby tráva nepřerůstala, vystačíte si i se strojem s nižším výkonem. Jestliže ale nemůžete trávníku věnovat pravidelnou péči a stává se, že tráva přeroste, je vhodnější zauvažovat nad pořízením výkonnějšího benzinového modelu, který zvládne i vyšší a hustější trávu, ideálně s možností bočního výhozu, jenž umožní trávu sesbírat až později, a odpadne tak časté vysypávání koše.

4. Kdo bude sekačku obsluhovat

Pokud se předpokládá, že sekačku bude obsluhovat fyzicky méně zdatná osoba, je na místě zvolit stroj s co nejsnazší obsluhou. Tento požadavek splňuje např. elektrická sekačka, která je relativně lehká a ke spuštění motoru je třeba pouze stisknout spínací tlačítko. Při sečení však budete omezeni prodlužovacím kabelem, proto není od věci zvážit pořízení sekačky akumulátorové.

Zahradní sekačka Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

V případě modelu s benzinovým motorem pak raději zvolte stroj s elektrickým startérem, odpadne tak nutné použití síly na překonání odporu startéru. Ideální volbou pro fyzicky méně zdatné uživatele je samozřejmě stroj opatřený také funkcí automatického pojezdu a s centrálním nastavením výšky sečení. Zde je však nutné uvážit, že průměrná rychlost sekaček s pojezdem je okolo 3-4 km/h. Osoby se sníženou pohyblivostí tak mohou mít potíže sekačce stačit. Řešením pak může být sekačka, která má možnost nastavení rychlosti pojezdu.

5. Uskladnění

V případě omezených skladovacích prostor se při výběru zaměřte na stroje, které nabízejí možnost snadného složení rukojetí do skladovací polohy. „Pozor na benzinovou sekačku, tu je nutné, vzhledem k provozním kapalinám, skladovat výhradně ve vodorovné pozici. U elektrické sekačky tento problém odpadá, lze ji skladovat i svisle,“ upozorňuje na závěr Petr Tichý ze společnosti HECHT.