Zdi hrály v lidských dějinách obrovskou roli – přestože historici vojenství tvrdí, že zdi měly spíše psychologický význam, i tak se na naší historii hluboce podepsaly. Podívejte se na ty nejslavnější.

1. Velká čínská zeď

Velká čínská zeď patří mezi Sedm divů světa a je to nejdelší zeď na naší planetě. Měří asi 13,170 mil a první cihly byly položeny již v 7. století před naším letopočtem. Samotná stavba probíhala od konce 14. století do začátku 17. století. Vytvořena byla kvůli invazi kočovných kmenů, která trvala přes 2000 let.

Zdroj: Youtube

2. Hadriánova zeď

Hadriánova zeď je nejdelší zdí v Evropě. Měří 119 km a patří do světového dědictví UNESCO. Je pojmenovaná po římském císaři, který nařídil tuto stavbu po návštěvě Británie v roce 1212. Chtěl oddělit Římany od tzv. barbarů, což byly kmeny žijící v dnešním Skotsku. Zeď vedla napříč celou severní Anglií, jižně od skotských hranic.

Zdroj: Youtube

3. Zdi Ston

Středověké město Ston v jižním Chorvatsku skrývá zajímavé tajemství. Stojí v něm druhá nejdelší evropská zeď. Má přes čtyři míle a někdy se jí přezdívá také evropská zeď Číny. Tato zeď spojovala dvě města Ston a Mali Ston na poloostrově Pelješac. Postavena byla ve 14. století. Zdi jsou jedinečné počtem čtyřiceti věží a pěti pevnostmi.

Zdroj: Youtube

4. Dubrovník

I v Dubrovníku v Chorvatsku se najdou impozantní zdi, které pokrývají staré město. Stojí na škálování strmých schodů a nabízejí nádherný výhled na Jadran na jedné straně a terakotové střechy na straně druhé.

Zdroj: Youtube

5. Berlínská zeď

Od roku 1961 připomíná Berlínská zeď studenou válku. Ve své době dělila západ od východu. V noci z 12. na 13. srpna 1961 bylo nejdříve přerušeno spojení mezi Východním a Západním Berlínem ostnatým drátem. O tři dny později začal být drát nahrazován zdí a postupně došlo k vybudování opevnění hranic mezi NDR a SRN. Pád Berlínské zdi přišel dne 9. listopadu 1989.

Zdroj: Youtube

Zdroj: cestujzadara.cz, poznatsvet.cz