Nákup nemovitosti je bohužel velmi často spojen s jakousi bohabojností, kterou kupující i prodávající vykazují. Víra, že všechno bude v pořádku, však bývá velmi často předchůdcem tvrdého vystřízlivění. V době, kdy jsou nejnižší úrokové sazby hypoték, a nemovitosti tak jdou na odbyt, je tedy nasnadě dodržovat alespoň některá pravidla pro nákup nemovitosti.

Udělejte si představu o trhu

Nespoléhejte se, že první nemovitost bude ta nejlepší. Hledejte. Vytipujte si nemovitostí víc. Hledejte lokalitu, kde byste chtěli bydlet. Tu si pořádně projděte a dívejte se kolem sebe. Hledejte i zdánlivé maličkosti – kde je základní škola, kde nemocnice, co je v okolí za obchody. To všechno jednou budete potřebovat. A zjistit až po nákupu, že v sousední zdánlivé bývalé výtopně se každou sobotu sjíždí motorkářský klub a pořádá tam party až do rána, tak bude pozdě.

Když bude ve sklepě domu, kde si kupujete byt, zkušebna kapely, tak nebudete asi nadšeni. Autor: Thinkstockphotos.com Když bude ve sklepě domu, kde si kupujete byt, zkušebna kapely, tak nebudete asi nadšeni.Autor: Thinkstockphotos.com

„Doporučuji si projít okolí, zjistit občanskou vybavenost, možnosti dopravy MHD, a to i v noci a o víkendu. Pokud kupuji nemovitost pro sebe, zajímala bych se i o hlučnost v nočních hodinách, jak od dopravy, tak od návštěvníků případných místních restaurací,“ dodala Denisa Višňovská, která je partnerem realitní kanceláře LEXXUS specializující se na byty, domy a reality v Praze a okolí.

Řada atraktivních nemovitostí se ale na webu vůbec neobjeví. Realitní kanceláře je totiž nabídnou přímo konkrétnímu zájemci. Proto si pár vhodných firem vytipujte a svou představu o nemovitosti pošlete realitním agentům e-mailem. Zdůrazněte ale, že o jiné nabídky nemáte zájem. Předejdete tím zavalení nerelevantními inzeráty. Nečekaně úspěšná může být i procházka ve čtvrti, o kterou máte zájem. Ceduli k prodeji můžete najít i na domech, které se vám na internetu dohledat nepodařilo. A zapomínat se nevyplatí ani na čerstvě dokončované rezidenční projekty.

Vezměte s sebou odborníka

Koupit si nemovitost je nákladná záležitost, ale může být ještě mnohem nákladnější. Opravy někdy mohou překročit i vlastní cenu nemovitosti. Nemluvíme o odřených dlaždičkách a ošklivé kuchyňské lince. Ale třeba o parapetech se špatným sklonem, špatně provedených zatepleních s tepelnými mosty, odfláknutými izolacemi, sesedajícími zdmi apod. Zejména pokud kupujete starší nemovitost, je důkladná prohlídka odborníkem na místě. Expert přesně odhadne náklady na opravy případných zjištěných závad, které dokážou i na první pohled výhodnou koupi prodražit. „U nového bytu bych se soustředil na ‚značku‘ developera i zhotovitele a jejich referenční stavby. Dobré je vyhledat si internetová fóra majitelů těchto staveb a posoudit jejich zkušenosti. I zde je možné si na přejímku vzít raději odborníka. Amatér sám většinou nedokáže posoudit kvalitu provedených prací,“ vysvětlila Denisa Višňovská. Jednotlivé závady vzniklé už při stavbě se pak podle ní mohou projevit po měsících, nebo dokonce letech.

U nás si můžete přečíst seriál s odborníkem, který vás varuje před na první pohled ne zcela zřejmými věcmi, na které si dát pozor. Jeden příklad za všechny:

Čtěte také

Nízké stropy

Čtěte také

Problémy při koupi domu: Nízké stropy v přízemí

Seriál Martina Perlíka

Hledejte utajené věci

To, že si zájemce o bydlení nejprve v katastru nemovitostí zkontroluje, kdo nemovitost skutečně vlastní, by měla být samozřejmost. Vzhledem k tomu, že zápis případných změn do katastru trvá týdny, je moudré tak učinit i těsně před koupí. Výpisy lze za stokorunový poplatek snadno získat nejen na katastrálním úřadě, ale i u notářů, na poštách, obecních či matričních úřadech. Hlavně je ale online na cuzk.cz. Kontrolou se dá předejít překvapením v podobě spoluvlastnictví, při němž s prodejem musejí souhlasit všichni majitelé, nebo ve formě předkupního práva. V katastru bude též uvedeno případné zástavní právo, tedy jestli majitel nemovitostí neručí za bankovní úvěr.

Čtěte také

Ochranná pásma 2

Čtěte také

Ochranné pásmo: na co si dát pozor před koupí nemovitosti

Typický příklad utajené věci, kterou byste měli sami objevit

Dostatek času si vyhraďte i na zkoumání okolí nemovitosti, a to jak nahlédnutím do územního plánu, tak i osobní procházkou po okolí. Pokud budete mít před okny volný pozemek, je dobré se zajímat o to, kdo ho vlastní, možnosti jeho zástavby v územním plánu, abyste nebyli v budoucnu překvapeni rostoucí výškovou budovou.

Proklepněte si i majitele nemovitosti. Není někde v registrech dlužníků? Není na něj vydán exekuční příkaz? Víte, jak dnes exekutoři fungují. Může se vám stát, že byt sice bude váš, ale najednou na něm budete mít pečeť…

Dispozice jsou zásadnější než metry čtvereční

Kolik má byt metrů čtverečních, je údaj, který v každém inzerátu najdete hned na začátku. Vyšší číslo ale vždycky nemusí znamenat komfortnější bydlení. Zásadní jsou totiž dispozice nemovitosti. Pokud developer chce na malý pozemek vtěsnat co nejvíce bytů, mohou mít pokoje tvar nudlí, které se špatně zařizují. Obecně platí, že čím má byt více z fasády domu, tím lépe pro jeho majitele. Zajišťuje to totiž lepší přístup světla a vzduchu i lepší přizpůsobitelnost bytu různým etapám života rodiny. Sledujte také, zda je v bytě dostatek místa na skříně, či zda se do obývacího pokoje dobře vejde i kuchyňská linka a jídelní kout. Pokud není jasno, není ověřenější metody než po půdorysu bytu posouvat vystřižené papírové čtverečky.

Čtěte také

chalupa - ilustrační

Čtěte také

Na co si dát pozor při koupi chaty a chalupy

Konkretizované rady pro nákup - tentokrát pro chaty a chalupy

Pozor na zákony. Změny přinesl nový občanský zákoník

Nový občanský zákoník, který platí od začátku loňského roku, přinesl pro kupující řadu změn. Nepříjemné překvapení může kupujícího čekat například za situace, kdy k nemovitosti přiléhá garáž, která ale stojí na pozemku souseda. Ten má podle nové legislativy v případě prodeje na přístavek předkupní právo. Teprve pokud ho nevyužije, může si i garáž koupit společně s domem nový kupující. Nemovitost je totiž novým občanským zákoníkem chápána jako součást pozemku. Poněkud výhodnější pozici než dosud má ale kupující v případě reklamací. Prodávající podle starého občanského zákoníku ručil jen za vady a závady po dobu záruční lhůty, která byla s kupujícím sjednána. Pokud sjednána nebyla, pak jen za ty, které existovaly již v době převodu nemovitosti. Nový občanský zákoník dává v tomto ohledu více práv kupujícímu. Ten může vady reklamovat po dobu pěti let od nabytí nemovitosti.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com