Vypěstovat ženšen pravý je velmi náročné, proto jsou také produkty z této léčivky tak drahé. Jeho pětilistý jmenovec, vlastním názvem gynostema pětilistá (Gynostemma pentaphyllum) nebo také jiaogulan, oproti němu potřebuje jen květináč s živnou půdou a pravidelnou zálivkou. Roste ochotně na světlém místě, svědčí mu letnění na terase či balkoně, ale v chladu shazuje listy a při teplotách nižších než -15 °C může zcela umrznout, takže ho na zimu stěhujeme do bytu.

Pětilistý ženšen Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Protože jde o popínavou rostlinu, je potřeba mu připravit nějakou oporu, třeba bambusovou tyčku nebo dřevěný jehlan. Pěkně působí také v závěsném květináči, kde vytvoří převisy. Potrpí si na živiny, a tak je vhodné ho přihnojovat. Jen během zimy mu dopřejeme vegetativní klid a v přihnojování učiníme přestávku.

Čtěte také

Kostival lékařský

Čtěte také

Kostival lékařský hojí nejen kosti, používat se má ale jen zevně

Lístky ženšenu pětilistého lze přidávat po troškách do salátů jako zelené koření, většinou se ale jiaogulan konzumuje ve formě nálevu. Pozor, není vhodný pro těhotné a kojící ženy! Maximální doporučená dávka činí čtyři šálky denně s tím, že byste si po třech týdnech měli udělat čtrnáctidenní přestávku. Tak zní alespoň doporučení bylinkářů.

Pětilistý ženšen Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Jiaogulan je označován za rostlinu dlouhověkosti, která posiluje imunitní systém, reguluje krevní tlak a zlepšuje funkci jater a ledvin. Připisují se mu také pozitivní účinky při nespavosti a duševní sklíčenosti. Pokud vám nebude vyhovovat jeho poněkud nevýrazná chuť, můžete do nálevu přidat pár lístků máty nebo ho zkombinovat se zeleným čajem.