Housenky tohoto drobného šedohnědého motýla pustoší ovocné stromy a keře a jsou schopné je téměř zlikvidovat. Objevují se na stromech na jaře, jakmile začnou pučet listy, které dokážou doslova „ožrat“ až k řapíku. Housenky se vyskytují na většině ovocných stromů, nicméně k jejich nejoblíbenějším patří třešně, meruňky a jabloně, najdeme je však na stromcích či keřích rybízu a angreštu.

Kromě ovocných stromů jsou jejich útokům vystaveny i lení dřeviny, zejména duby. Z nich se potom šíří do zahrad a sadů, jež se nacházejí v blízkém okolí.

pidalka Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Samečci píďalek jsou motýlci ve velikosti přibližně 3 cm, jejichž přední křídla jsou zbarvena světle hnědě s tmavší kresbou a zadní křídla do světle šedé barvy. Samičky jsou o dost větší, dorůstají velikosti 8-10 cm a jejich křídla jsou zakrnělá, což jim znemožňuje létat. Vyskytují se na stromech přibližně od září do listopadu. Právě v této době lezou samičky po kmenech stromů a vyhledávají drobné skulinky, kam nakladou vajíčka. Ta jsou oválná ve velikosti kolem 0,8 cm a mění postupně barvu od zelené, přes oranžovou, až po tmavou hnědavou, kterou mají těsně před vylíhnutím housenky.

Vajíčka přezimují v kmenech stromů až do jara, kdy se z nich během března až dubna líhnou housenky. Ty se živí pupeny, květy, rašícími lístky. Jakmile dorostou do větší velikosti, nepohrdnou ani staršími listy, nebo dokonce plody. Dorůstají velikosti přibližně 2,5-3 cm. Během června vytvoří housenky v půdě kukly, které vydrží až do podzimu, kdy se z nich vylíhne nová generace motýlů.

Jedna samička dokáže během jedné sezony naklást až 200 vajíček! Během jednoho roku tedy přibude nová velká generace, která by dokázala totálně zlikvidovat i ovocný sad. Napadené stromy poznáte velmi snadno, jejich listy či květy jsou proděravělé či skoro ožrané, napadené plody, které jsou rovněž okousané, se deformují a opadávají. Starší housenky, jež jsou velmi žravé, dokážou být téměř stejnou katastrofou jako menší stádo sarančat.

pidalka Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Přemnožení píďalek většinou nastává v době vlhkého a chladného léta, ale také vlhkého podzimu, který však není ukončen mrazy, jež by dokázaly vajíčka spálit. Naopak horká suchá léta pomáhají tomu, že počet píďalek je výrazně menší.

Ochranou proti píďalkám jsou jednak insekticidy, které lze právě na podzim na stromy aplikovat a znemožnit tak motýlům množení, jednak lepové pásy, jež se umísťují na kmeny stromů právě během září až první poloviny října a sundávají se až během února. Lepidlo se nanese na kmen po celém obvodu, ve výšce asi 1-1,5 m nad zemí, šířka prstence by měla být přibližně 8-10 cm a je třeba navrstvit alespoň 2 mm tlustou vrstvu lepidla.

Kromě kmenů stromů se lepidlem natírají i kolíky nebo další opěrné prvky a lepidlo je třeba pravidelně kontrolovat, odstraňovat nalepený hmyz a mechanické nečistoty nebo přilepené listy. Tyto lepové pásy jsou právě skvělou ochranou před samičkami, které lezou po kmeni a pás nemohou obletět.